LİSELİLER EXPO İÇİN ANADOLU BİTKİLERİNİ DERLEYECEK

TÜRKİYE genelinde lise öğrencileri arasında Expo 2016 Antalya kapsamında Anadolu Bitkileri Expoda konulu yarışma düzenleniyor. Öğrenciler yörelerindeki bitkileri tanıtacak ve bu bitkilerin Expoda sergilenmesini sağlayabilecek.

LİSELİLER EXPO İÇİN ANADOLU BİTKİLERİNİ DERLEYECEK

Milli Eğitim Bakanlığı, Expo 2016 Antalya Ajansı ve Özel Bilfen Liseleri işbirliğinde, Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya sloganıyla Anadolu Bitkileri Expoda adlı etnobotanik yarışma düzenlenecek. Türkiye genelindeki tüm liseleri kapsayan yarışmaya katılacak lise öğrencileri, Anadolu coğrafyasında yetişen bitkilerin özelliklerini ve yerel isimlerini eski kuşakların tecrübeye dayalı bilgilerinden yararlanarak derleyecek.

Kırsal kesimde yaşayan insanlarda, sahip oldukları biyolojik değerlerin önemli olduğu, bu değerlerin korunması ve bu değerlere sahip çıkılması gerektiği konularında farkındalık yaratmanın amaçlandığı yarışmada, genç kuşakların yaşadığı coğrafyadaki biyolojik değerlerin farkına varmaları da hedefleniyor. Öğrencilerin, Anadolu coğrafyasında yetişen ve yüzyıllardır yararlanılan bitkiler hakkında kırsal kesimde yaşayan eski kuşakların sahip oldukları tecrübeye dayalı bilgilerin derlenmesi ve bu bitkilerin kurutulmuş örneklerinden oluşan koleksiyon hazırlamaları gerekiyor.

Lise 9, 10 ve 11inci sınıf öğrencilerinin katılabileceği yarışmada derlenen bilgi ve kurutulmuş koleksiyonların yanı sıra, bitkiler ve yetiştikleri alanların fotoğrafları, bitki kullanılarak yapılan malzemelerin fotoğraflarının da olması gerekiyor. Yarışma için hazırlanacak koleksiyonlar en çok 20 çeşit bitkiden oluşabilecek. Her okul yarışmaya yalnız bir projeyle katılabilecek. Proje bir veya iki öğrenci tarafından hazırlanabilecek. Biyoloji öğretmenleri projeye rehberlik edecek. Okullar yarışmaya yalnız kendi yörelerindeki bitkilerle katılabilecek.

Başvurular 15 Mart 2015 tarihinden itibaren www.anadolubitkileriexpoda.org adresinden yapılacak. Projelerin 1 Ekim 2015 tarihine kadar tamamlanması gerekiyor. Tüm okullara duyurusu yapılan yarışmada dereceye girenler Aralık ayında açıklanacak. 2016nın Şubat ve Mart ayında da ödüller verilecek. Yarışmanın birincisine 6 bin, ikincisine 4 bin, üçüncüsüne de 3 bin TL ödül verilecek. Danışman öğretmenlere de dizüstü bilgisayar hediye edilecek.


Paylaş: 

Diğer Haberler