Limitsiz Eğlence

Turkuaz Park Ahşap Yapı; 2000 yılında başlayan yolculuğunu kaliteden ödün vermeden üstün nitelikli üretim anlayışı, bilgili-deneyimli ekibi ve son teknoloji ürünü ekipmanlarıyla devam ettiriyor.

Limitsiz Eğlence

4 bin metrekare kapalı, 11 bin metrekare açık alanda Çekmeköy-İstanbul'da kurulu olan fabrikasında üretim yapıyor. Firma ürettiği tüm ürünlerde öncü olup standartları belirleyen bir pozisyondadır.

 

Ahşap konstrüksiyonlu malzemelerin hak ettiği yere Türkiye'de gelmesi için teknolojik alt yapı ve ekip olarak yıllardan beri hep daha iyiyi hedefleyerek uluslararası standartlarda ürün üreterek sadece memleketimizde değil dünyanın çok farklı yerlerine de ihracat yaparak çalışmaya devam ediyor.

 

turkuaz

 

Doğayı bozmadan ona katkıda bulunarak  zevkle kullanılabilir ürünler üretmek ve yaşanılabilir mekanlar oluşturmak, bunları yaparken yüksek kaliteli malzemeler, çevre dostu teknolojilerle insan emeğini pekiştirmek, çevreye odaklanmış yaşam kalitesi değerine katkıda bulunmayı önemseyen, dünyayı yeni nesillere devrederken daha iyi olmasını sağlayan süreklilik düşüncesi, insan doğasıyla uyumlu en önemli malzemelerden biri olan ahşapla üretilen ürünlerin yaşamımızda yerini daha çok yer alması ilkesi firmanın temel prensibidir.

 

Ayla Macera Kompleksi

Macera kompleksi; Ürdün Akabe' de yer almaktadır. Marina köyü olarak uluslararası bir yaşam tesisi içerinde konumlandırılacağından; her yaş grubuna hitap eden bir uygulama tasarlanmıştır.

 

Aynı kompleks içerisinde gelen taleplere uygun olarak; yüksek halatlı parkurlar, tırmanma duvarı, paslanmaz kaydırak, zipline, dev salıncak, manzara seyir terası gibi fonksiyonel işlevlere yer verilmiştir. Bulunduğu konum itibariyle sürdürülebilirliği için kullanılacak malzemeler de iklim koşullarına uygun olarak seçilmiştir. Baraj çevresinde yer alan tesiste, zipline gibi bu avantajı kullanarak ziyaretçilere hem eğlence hem de seyir zevki sunulmuştur.

 

turkuaz

 

 

Multidisipliner bir çalışma yürütüldükten sonra seçilen malzeme özelliklerine uygun olarak, projelendirme yapılmış olup, uygulama zemini de göz önüne alınarak proje için statik rapor alınmıştır. Uluslararası standartlara uygun olarak tüm kompleks detaylandırılmıştır.

16 metre çapında, 2 adet 15 metre yükseklikte, 3 seviyeli, altıgen formda birleşik kuleler, bir tırmanma duvarı (12 metre yükseklik), bir paslanmaz kaydırak (15 metre yükseklik) içermektedir.

 

 

turkuaz

 

 

64 adet halat parkuru bulunmaktadır. Kulenin diğer tarafında; kulenin tepesinden su kanalına geçiş ve ana karaya dönüş için her biri 125 metre uzunluğunda bir zipline (2 rota) ve 12 metre yüksekliğinde dev bir salıncak yer almaktadır.

 

Komplekste taşıcı metal konstrüksiyon kullanılmıştır. İklim koşullarından etkilenilmemesi için sıcak faldırma galvaniz üzeri elektrostatik boya uygulaması yapılmıştır.  Ahşap malzeme olarak çam tercih edilmiştir.

Paslanmaz kaydıraklar WİEGAND marka olup, EN 1176-1 ve EN 1176-3 sertifikalarına sahiptir. Ayrıca daha fazla eğlence için üstü polikarbonat malzemedendir. Parkurlarda kullanılan çelik halat ve bağlantılar HUCK markadır. Afps GS test muayene raporları mevcuttur.

 

turkuaz

 

2020 yılından bu yana dünyanın her yerinden ziyaretçiyi ağırlayan ayla macera kompleksi, gece- gündüz kullanılarak sosyal tesisin odak noktası haline gelmiştir.

 

turkuaz

 

 

Kişisel koruyucu ekipmanlar da yine uluslararası EN 17109 standartlarına uygun ve EN 566 sertifikasına sahip ekipmanlar kullanılmıştır. Macera kompleksi TÜV Raporu alarak güvenle kullanılmaya başlanmıştır.

 

Hadim Yerköprü Şelalesi Rekreasyon Alanı Projesi

Göksu Nehri üzerinde bulunan Yerköprü Şelalesi Konya kent merkezine 100 kilometre mesafedeki Aladağ bölgesinde, Göksu Nehri üzerinde bulunmaktadır. Yaklaşık 800 metre rakımda, yaklaşık 25 metre yüksekten akan şelalesiyle görülmeye değer bir doğa harikasıdır.

 

turkuaz

 

 

Buradaki çalışmalarımızda mevcut doğal yapıyı ana unsur kabul ederek, mümkün olan en az müdahale ile bu doğal güzellikleri ziyaretçilerin en iyi şekilde deneyimleyecekleri yapılar oluşturmaktı.

 

Alan içerisinde; yöresel satış üniteleri, personel binası, uçan yollar, asma köprü, restoran bulunmaktadır.

 

Uçan Yollar

200 metrelik yürüme yolu; en kısası 5 m, en uzunu 13 m uzunlukta ana kirişler ana konstrüksiyonu oluşturmaktadır. Bu kirişler zeminden yüksekliğe bağlı olarak metal ayak ankrajına veya direkt metal kiriş ankrajına bağlanmaktadır. Zemin kaplaması ıroko malzemeden imal edilmiştir. Yolda toplam 4 adet teras, merdivenlerle ulaşılan 50m² boyutunda bir adet büyük terastan oluşmaktadır. En sondaki terasa kadar engelli kullanıcılara uygun olarak tasarlanmıştır.

 

turkuaz

 

Yaklaşık 4 bin parça zemin kaplama haricinde yaklaşık 8 bin adet çeşitli ebatlarda ahşaplardan oluşmaktadır. 200 adet ankraj, 50 adet metal plaka kullanılmıştır. Yaklaşık 51 bin adet bağlantı malzemesi kullanılmıştır. Ayrıca yaklaşık 1000 metre paslanmaz borulara 600 metre paslanmaz tel çit örülmüştür. Tüm proje aydınlatmalarla tamamlanmış şelalenin görüntüsü ile birlikte ziyaretçilerine muhteşeme bir manzara sunmaktadır.

 

 

turkuaz

 

Asma Köprü

Hadim Yerköprü Şelalesi rekreasyon alanındaki vadiyi birbirine bağlayan asma köprü nehirden 30 metre yüksekliktedir. Genişliği 1.8m, korkuluk yüksekliği 1.2m'dir.

 

80 metre uzunluğunda olan asma köprü konstrüksiyonu biri 12 m, diğeri 9 m boylarında iki ayak ve çelik halatlarla taşıtılmaktadır. Asma köprünün ayakları sit alanına uygunluk açısından ahşapla kaplanmıştır. Ø55 mm olan 80 m uzunluğunda kalın 2 adet ana gergi çelik halatları ve Ø12mm olan 38 adet halatlar metal tabliye kirişlerini ana gergi halatlarına bağlamaktadır. Metal tabliyelere dik yönde lamine larex ahşap taşıyıcı kirişler bulunmaktadır ve üzerinde zemin iroko kaplanmıştır.

 

turkuaz

 

Çit babaları ıroko malzemeden olup her bir tabliye kirişine 2 adet bağlanmaktadır. Çit babalarına paslanmaz çit ankrajları bağlanarak tel çit örülmüştür. Böylece sade ve modern bir görüntü oluşturulmuştur.

 

Restoran

Tamamı ahşap konstrüksiyonlu olan restoran Yerköprü şelalesi rekreasyon alanına hakim bir konumda olan restoran ve 600 metrekarelik kapalı, 600 metrekarelik  açık alanı bulunmaktadır. Betonarme tekil temeller üzerine oturan restoran terası metal ankrajlar la ahşap konstrüksiyon üzerine iroko kaplama yapılmıştır. Uç kısmı Göksu nehrine doğru konsol çıkarak manzaraya hakim olmaktadır.

 

turkuaz


Paylaş: 

Diğer Haberler