LALE FESTİVALİ SERGİYLE BAŞLADI

8. İstanbul Lale Festivali Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi´nde Lale Zamanı Sergisi ile başladı. 1-30 Nisan tarihleri arasındaki festivalin ilk etkinliği olan sergi, 12 Nisan tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

LALE FESTİVALİ SERGİYLE BAŞLADI

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve Nisan ayı boyunca devam edecek olan, 8. İstanbul Lale Festivali, Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi´nde düzenlenen ´Lale Zamanı Sergisi´ ile başladı. İstanbul, Laleler ile renk ve ahenk cümbüşü yaşarken, Dolmabahçe´ye gelenler lalenin Türk kültür ve sanatındaki önemini ve zenginliğini gözlemleyecek.

12 Nisan´a kadar açık olacak serginin açılışına İstanbul Milletvekili Gülay Dalyan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural, İBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı M. İhsan Şimşek, İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. Genel Müdürü Eyyüp Karahan; Sergide eserleri yer alan Tezhip sanatçısı ve Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tezhip Öğr. Gör. Yrd. Doç. Dr. Münevver Üçer, Tezhip Sanatçısı Reyhan İsen, Kalemişi Sanatçısı MSGSÜ Kalemişi Öğ. Gör. Yrd. Doç. Dr. Kaya Üçer, Heykeltıraş Hüseyin Suna, İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. yetkilileri ile çok sayıda işadamı ve sanatsever katıldı.

Tezhip sanatına çağdaş bir yaklaşım getiren sanatçılarımızdan Münevver Üçer, tezhiplerinde bir ilki gerçekleştirdi. Sergide 35 eserle yer alan sanatçının 3 boyutlu tezhip heykelleri, ilk kez sanatseverlerle buluştu. "Gelenek Gelecektir" felsefesi, Tezhip kurallarına sıkı sıkıya bağlı olan Münevver Üçer´in eserlerinde ön plana çıkıyor.

Tezhip sanatçısı Reyhan İsen, geliştirmekte olduğu kurutulmuş yaprak üzeri tezhip arayışlarını sanatseverlerle bu sergide buluşturdu. Sanatçının özenle sakladığı kurutulmuş yapraklar, tezhip çalışmalarında hatıra defterinin yaprakları gibi can buldu.

Nakkaş Kaya Üçer ise, yıllardır süre gelen Kalemişi sanatının restorasyon ve tasarım uygulamalarının yorumlarını, güncel konsept tasarımı ile Lale Devri´nin süsleme unsuru olan "eklektik" tarzı bezemelerle bu sergide sanatseverlerle buluşturdu. Sanatçı, sergide 7 adet eseriyle yer aldı.

Kaynak: www.istanbulagac.com.tr


Paylaş: 

Diğer Haberler