KUŞ CENNETİNİN GELECEĞİNİ ÇİZECEKLER

Samsun Büyükşehir Belediyesi Yusuf Ziya Yılmaz’ın konukları olarak gelen, Türkiye’nin 20 üniversitesinden peyzaj mimarisi bölümlerinde eğitim gören 40 öğrenci, Bafra ilçesindeki Kuş Cenneti’ni mercek altına aldı.

KUŞ CENNETİNİN GELECEĞİNİ ÇİZECEKLER

Peyzaj Mimarları Odası (PMO) Genel Merkezi bünyesindeki yaklaşık 40 peyzaj mimari öğrencisi Samsunun Bafra ilçesinde buluştu. Büyükşehir Belediyesi ve Peyzaj Mimarları Odası Genel Merkezi işbirliği ile düzenlenen "PMO Genç Yaz Okulu Projesi" kapsamında Bafraya gelen genç peyzaj mimari öğrencileri Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslanın ev sahipliğinde Bafra ilçesindeki Kuş Cennetinde bir dizi inceleme ve araştırma çalışmalarına başladı.

Türkiyenin 20 ayrı üniversitenin peyzaj mimarlığı bölümlerinde eğitim gören en başarılı 40 peyzaj mimarlığı öğrencisiyle başlarında da akademisyen öğretim görevlisiyle yürütülmeye başlanan çalışmalara Samsun Valiliği de destek verdi.

Türkiyedeki peyzaj mimarlığı bölümü öğrencileri Kızılırmak Deltasının geleceğine yönelik Kuş Cennetinin turizme kazandırılma çalışmalarını yaparak 6 Eylül 2015 tarihinde Samsun Kent Müzesinde hazırladıkları projelerle Samsunlu vatandaşların beğenisine sunacaklar.

Proje çalışmalarının ilk günü öğrencilerin bulundukları illerden Bafra ilçesindeki Kuş Cennetine gelmesiyle başladı. Kuş Cennetinde öğrencilerle bir araya gelen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, katılımcılara Kuş Cenneti hakkında bilgiler verdi.

Projeyi önemsediklerini belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "İçinde bulunduğumuz alan Samsunun Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçelerini içine alan, Kızılırmakın getirdiği alüvyonlu topraklardan meydana gelmiş bir Kuş Cennetidir. 50 bin hektarlık alanın içerisinde 21 bin hektarlık alan kısmı Ramsar sözleşmesi korunması altındadır. Ramsar sözleşmesi ile burası, doğanın nadide köşelerinden birisi olarak kabul edilmiştir. Burada Türkiyenin hiçbir yerinde olmayan oranda mandalar, yılkı atları var. Daha da önemlisi Türkiyede var olan 450 civarındaki kuş çeşidinin 340ı burada yaşıyor. Türkiyede yaşayan kuş türlerinin yüzde 90ı burada var olanlardır. Burada 2 ayın içerisinde çeşitli tesisler, buranın turizm konusu haline gelmesi için bir takım çalışmalar başlatacağız" dedi.

Kendisinin de peyzaj mimari bölümü mezunu olduğunu ifade eden AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, "Ben peyzaj mimarı olduğum için bu projeyi çok önemsiyorum. Özellikle Kızılırmak Deltasının Kuş Cennetinin hem Samsunumuz hem de Türkiye için burayı çok önemsiyorum. 40 öğrencinin bu alan için çalışması ve yeni projeler sunması çok güzel. Dolayısıyla bu işin sonunda neler çıkacağını tahmin ediyorum. Burada biz ekolojik anlamda doğaya hiçbir zarar vermeden ekosistemi kullanmak istiyoruz. Bunu yaparken de çok önemli hassasiyetlerimiz var. Türkiyede şu anda yaşatarak korumak ya da koruyarak aynı zamanda yaşatabilmek üzere hem akademik anlamda hem de pratik anlamda birçok çalışmalar yapılmakta. Ben inanıyorum ki biz şu anda burada hayal kurma ve bu hayali gerçeğe dönüştürme aşamasındayız" diye konuştu.

Konuşmaların ardından öğrenciler Kuş Cennetinde sahaya inerek proje çalışmalarına başladı. 15 gün boyunca sürece olan çalışmalarda öğrenciler yaptıkları projelerle Kuş Cennetinin geleceğini çizecekler.


Paylaş: 

Diğer Haberler