KATILIMCI ÜLKE TARTIŞMASI

Önümüzdeki yıl 23 Nisan’da kapılarını açacak olan ‘Çocuk ve Çiçek’ temalı “Botanik EXPO’2016 Antalya” ya katılacak ülke sayısının az olması tartışma yarattı.

KATILIMCI ÜLKE TARTIŞMASI

Olimpiyatlardan sonra dünyanın en önemli organizasyonlarından biri kabul edilen Botanik EXPO2016 Antalyada ‘Katılımcı Ülke tartışması başladı. 100 ülke hedefiyle başlayan EXPO2016 Antalyaya 40 ülkenin katılımı bekleniyor. 6 ay açık olacak organizasyona şu ana kadar ise 27 ülke kesin katılacağını açıkladı. Gelecek yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın açması beklenilen birçok ülke devlet başkanı ve başbakanının da davet edileceği "Çocuk ve Çiçek temalı EXPO2016 Antalyada ‘Katılımcı Ülke sayısı ile ‘3. Dünya ülkeleri katılıyor tartışmaları başladı.

Katılımcılar maddi destek bekliyor

 

27 ülkenin kesin katılacaklarını bildiren EXPO2016 Antalya Koordinasyon Kurulu Başkanı Vali Muammer Türker, "Bu sayının önümüzdeki aylarda daha da artacağına inanıyoruz. Katılımcı ülke sayısının hızlı artmayışının sebebi bazı ülkelerin tıpkı diğer EXPOlarda yapıldığı gibi bizden de maddi destek beklemesi. Bu noktada bizim de bir destek paketi hazırlığımız oldu. Bundan sonra kime ne kadar ve ne şekilde destek vereceğimizi açıklayacağız. Bu desteğin ardından katılım daha da artacak" dedi.

197 ülke davet edildi

 

EXPO2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Yardımcısı Levent Murat Danışman ise amaçlarının, bugüne kadar EXPO tarihinde en yüksek ülke katılımlı Expoyu gerçekleştireceklerini belirterek, "EXPO2016 Antalya Ajansı olarak 197 ülkeye davet mektubu gönderildi. Katılım konusunda ise Ajansımız yetkilileri söylemlerinde en yüksek ülke katılımlı Botanik EXPOyu yapacağımız şeklinde hedef koydular. 40 diye bir hedef konmadı hiçbir zaman. Bugün itibariyle 27 ülke olumlu görüş bildirmiştir. 59 ülke ile de görüşmeler devam etmektedir. 100 ülke ve 30 uluslararası kurum kuruluş söylemi EXPO ile ilgili ilk çalışmaların başladığı 2008de söylenmiş. Bu konudaki söylemi o tarihteki çalışmaları yürüten kişilere sormak gerekir. Neye göre 100 ülke, neye göre 30 kuruluş?"

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve EXPO2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi Davut Çetin de, katılımcı ülke sayısının artırılması için çalışmaların devam ettiğini belirterek, ‘Sanırım katılımcı ülke sayısını 45-50 ülkeye çıkarırız dedi.

İyi çalışılsaydı hedefe ulaşılırdı.

 

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da, 2010 yılında başlayan çalışmalarda, sürekli altyapı çalışmalarına ve EXPO alanının ne olacağı konusunda değinildiğini vurgulayarak, "2010dan bu yana Antalyanın yatak kapasitesi, turist sayısı, iklimsel avantajları iyi sunulmuş olsaydı, en az da yüzde 20 sapma olsa bile bugün 100 ülke hedefine ulaşılabilinirdi. Hedefl er 2010da konuldu. 5 yıl geçti. 5 yıl içinde sağlıklı bir çalışma metodu izlenmiş olsaydı hedefe yaklaşılırdı" dedi.

 

"EXPO2016 Antalyada artık işin içinde değiliz"

 

Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçı Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu da, 2008 yılında Botanik Expo yolculuğuna başlarken, ‘ilk İcra Kurulu olarak o dönemdeki Türkiyenin konjektürel imajı ve turizm hedefl erini göz önüne alarak 100 ülke hedefini ortaya koyduklarını söyledi. Botanik EXPO2016 Antalyanın kesinleşmesinden sonra, EXPO yolculuğunu başlatan Antalyanın kent dinamiğini oluşturan kurumların dışlandığını belirten Bağdatlıoğlu şöyle devam etti, "Botanik EXPO2016 Antalya kesinleştikten sonra biz devreden çıktık. EXPO2016 Antalya çalışmalarını devlet üstlendi. Biz Türkiyenin geleceği konusunda uzmanlarla yaptığımız görüşmelerde, Antalyaya 16 milyon turist geleceği hedeflenmişti. Ülkenin imajı çok iyi idi. Dünyanın dört bir yanında Türk iş adamları işler yapıyordu. Rusyada, İngilterede ve Avrupa ile birçok ülkede Türkiyenin popüleritesi çok yüksekti. Biz şu anda EXPO2016 Antalyada işin içinde değiliz. Hedef ülke sayısının neden aşağıya çekildiği yönünde de bilgimiz yok."

Süreç nasıl başladı?

 

EXPO yolculuğuna 2008de başlayan Türkiye, Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçı Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlunun girişimleri ile 31 Aralık 2008de Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliğine üyelik için başvuruda bulundu. 2009da Zaragoza / İspanyada düzenlenen AIPH 61. Yıllık Kongresinde Türkiyenin üyeliği onaylandı. Kongrede de Antalyada Botanik Expo düzenlenmesi konuşuldu ve 2016 yılında Antalyada A1 seviyesinde 6 ay sürecek EXPO yapılmasına karar alındı. Böylece EXPO2016 Antalya, AIPH takvimine alınmış oldu. Bu süreçte, Türkiye de garantör olarak EXPO2016 Antalyanın yapılmasını onayladı ve kısa sürede de yasa çıkararak, EXPO2016 Antalya Ajansı kurulmasını gerçekleştirdi ve Expo Ajansı için 1.6 milyar lira bütçe konuldu. EXPO2016 Antalya Ajansı kurulmasıyla da organizasyon işlerini hükümet adına Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker üstlendi. EXPO2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanlığına da Eker getirildi.


Paylaş: 

Diğer Haberler