KARDELENLER ÇİÇEK AÇTI

Torosların Gelinliği olarak adlandırılan kardelenler, Antalyanın Akseki İlçesinin yaylalarında çiçek açtı

KARDELENLER ÇİÇEK AÇTI

    Toroslarda baharın müjdecisi sayılan ve Mart ayının ortalarında çiçek açan kardelenler, bu yıl karın az yağmasından dolayı Şubat ayında çiçek açmaya başladı. Rengi kar beyazına meydan okuyan, toprağın altındaki soğanından aldığı güçle zarafetini birleştirip sıfırın altında 15 derece soğukta bile ayakta kalmayı başaran kardelenler, bu yıl yüzlerini erken gösterdi.


KARDELEN AÇTI, BAHAR GELDİ

Akseki Belediye Başkanı CHPli Mehmet Gölcü, koruma altındaki kardelenlerin erken çiçek açmasının baharın da erken geldiğini müjdelediğini söyledi. Gölcü şunları dile getirdi

Bu sene Akseki yaylalarına çok kar yağmadı. Yüksek kesimler karla kaplı ama yaylaların alt kesimlerinde karlar erimeye başladı. Yaylaların, tepelerin güney kesimlerinde, kayaların dibinde, rüzgarın etkilemediği kuytularda kardelenler kar tabakasından boyunlarını çıkartarak, kendilerini göstermeye başladı. Kardelenler, kar altından çıkıp çiçek açınca baharın geldiği anlaşılır.

KORUMA ALTINDAKİ BİTKİ


Geçmişte Akseki yaylalarından bilinçsizce sökülen ve kaçak yollarla yurtdışına gönderilen kardelenlerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu için koruma altına alındığını anımsatan Başkan Gölcü, kardelenin özellikle Avrupa ülkelerinde ilaç yapımında ve süs bitkisi olarak kullanılan önemli bir bitki olduğunu dile getirdi.

Başkan Gölcü, Şimdi koruma altında. Doğadan sökülmesi ve satılması yasak. Kültürümüzün bir parçası olan bu değerimizin, dağlarımızda her zaman özgürce çiçek açabilmesi ve gören insanlarımızın içine huzur verebilmesi için biz de belediye olarak ne gerekiyorsa yapıyoruz. Kardelenlerin çiçek açma vaktinde de kardelen turları düzenliyoruz dedi.

ÇİMİ YAYLASINA AZ KAR DÜŞTÜ


Hüseyin İlkhan adlı vatandaş da bu yıl kardelenlerin erken çiçek açtığını dile getirdi. İlkhan, Geçen yılki kar yağmadı bu yıl. Yaylarda, özellikle Çimi Yaylasında geçen yıla oranla kar çok az. Kardelenlerin Mart ayını beklemeden çiçek açması doğaya ayrı bir güzellik kattı diye konuştu


Paylaş: 

Diğer Haberler