KADINLARIN AZMİ

Samsun Büyükşehir Belediyesinin peyzaj düzenleme çalışmalarında kazma kürek sallayan kadın işçiler erkeklere adeta taş çıkartıyor. Hatta erkeklerin bir gün çalışıp kaçtığı işte onlar sürekli çalışıp evlerinin geçimlerine katkı sağlıyor.

KADINLARIN AZMİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Peyzaj İşleri Şube Müdürü Havanur Denizcigil,"İş arayan gençler kazma küreği bir gün eline alıp çalıştığında ertesi gün işe gelmiyor. Kadınlar bu işte daha iyiler" dedi.  Samsun Büyükşehir Belediyesi, yaptığı çevre düzenlemeleri ile harabe alanları bile estetik güzellikle buluşturuyor. O alanlardan biri de Hançerli mahallesi Buğday Pazarı caddesinde toptancıların kullandığı yer. İş yerlerinin yıkılmasıyla elde edilen 2 bin metrekarelik alan, şimdi yeniden düzenleniyor.

HER NOKTADA ALIN TERLERİ VAR

Peyzaj düzenleme çalışmalarında en dikkat çeken görüntü ise ellerinde kazma kürekle çalışan kadın işçiler. Şehrin hemen hemen her noktasında alın terleri var. Kentin en görünür yerlerinde karınca gibi çalışıyor, çoğu erkeğin yapamayıp kaçtığı işte kazma kürek sallıyorlar.

ERKEKLER BİR GÜN ÇALIŞIP İKİNCİ GÜN GELMİYOR

Erkek işçilerden kadın işçilerin daha titiz ve dayanıklı olduğunu belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Peyzaj İşleri Şube Müdürü Havanur Denizcigil, "Kadınlarımızın birçoğu köyden şehre göç etmiş ailelerden. Köylerde de tarlada çalıştıkları için elleri daha yatkın. Şehirde iş arayan gençlerimiz kazma küreği ellerine alıp burada bir gün çalışıyorlar ertesi gün ellerimiz şişti deyip daha gelmiyorlar. Bu yüzden biz de kadın işçilerimizi çalıştırıyoruz. Hem işlerinde daha titizler hem de erkeklerden daha dayanıklılar. Kadınlarımıza da gelir kapısı oluyor. Aile bütçelerine katkı sağlıyorlar" diye konuştu.

"KÖYDE ÇAPA SALLARDIK BURDA KAZMA KÜREK"

 

Yaptığı işi severek yaptığını ve zorlanmadığını belirten işçilerden Fatma Kaynar da, "Burada çalışan arkadaşlarımız vardı. Onların tavsiyesiyle çalışmaya başladım. 9 aydır burada çalışıyorum. Kazma kürek sallamak zor değil mi siz nasıl bu işi yapıyorsunuz diyenler oluyor bize ama bu iş zor gelmiyor. Zaten kolay iş var mı bu devirde. Köylerde tarlada sürekli çapa sallardık burada da aynı işi yapıyoruz. Pek fark yok aslında hem bildiğimiz işi yapıyoruz hem evimizin geçimine katkı sağlıyoruz" diye konuştu. İşsizlikten yakınan gençlere de seslenen Kaynar, "Herkes işsizlikten yakınıyor ama iş olunca da gelmek istemiyorlar. Masa başında rahat iş olsun istiyorlar. Birçok genç erkek kardeşimiz buraya geldi bizle beraber bir gün çalıştı ama ertesi gün bir daha gelmek istemediler" ifadelerini kullandı.


Paylaş: 

Diğer Haberler