KADIKÖYE TEMATİK PARK

Bir dönem cami tartışmalarıyla gündeme gelen Kadıköydeki Göztepe 60. Yıl Parkı, küllerinden yeniden doğdu.

KADIKÖYE TEMATİK PARK

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 80 dönümlük parkı yaklaşık 4,5 milyon lira harcayarak "tematik parka" dönüştürdü.

Park, ligustrum ağacına form verilerek yapılan semazenleri, çeşitli renklerde balıkların yaşadığı özel tasarım akvaryumları, lale ve gül bahçeleri, tik ağacından oyun teknesi, 1200 metrekarelik kendi kendini temizleyen doğal göletiyle dikkati çekiyor.

Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürü Ömer Çebi, Göztepe 60. Yıl Parkı'daki çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Parkın bulunduğu alanın yıllar önce bir kadın tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yeşil alan kalmak koşuluyla bağışlandığını hatırlatan Çebi, parkın uzun süre atıl kaldığını söyledi.

Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nün kurulması ile bir arayış içine girdiklerini ve burada temalı bir park oluşturmaya karar verdiklerini kaydeden Çebi, parkta, Avrupa kültüründe çok sık rastlanan ancak Türk kültüründe bu güne kadar hiç denenmeyen "barok bahçe tarzı"nın ilk kez uygulandığını anlattı.

Ağaçların budanarak belli bir form kazandırıldığı barok bahçe çalışması hakkında bilgi veren Çebi, parkın içindeki semazen siluetlerinin ligustrum ağacına şekil verilerek yapıldığını belirtti.

Çebi, parkta plastikten yapılan bir semazenin de elektrik aksamı sayesinde ışıklandırılacağını ve semah yapacağını aktardı.

Ömer Çebi, parkta, Karadeniz yöresine ait şimşir ile dekoratif çalışmalar denediklerini de söyledi.

"Bir yeri taklit etmedik"

Parktaki çalışmaların, müdürlüğün planlama şefliğinde çalışan peyzaj mimarlarının görüşleri ile olgunlaştığını ve kesinlikle bir yeri taklit etmediklerini vurgulayan Çebi, parka 117 ayrı türde yaklaşık 1 milyon 700 bin lale diktiklerini, ilk lalenin 7 Mart'ta açtığını ve yaklaşık 2 ay lalelerin görülebileceğini söyledi.

Lale devri sonunda parka mevsimlik çiçek dikeceklerini dile getiren Çebi, şu anda parkta gül ve menekşe bahçeleri oluşturduklarını da kaydetti.

Parkta içinde çeşitli renklerde balıkların yaşadığı özel tasarım iki akvaryum bulunduğunu belirten Çebi, akvaryumun tasarımının da kendilerine ait olduğunu anlattı.

Çebi, 80 dönümlük parktaki çalışmaların maliyetinin 4,5 milyon lirayı bulduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Biraz iddialı konuşuyorum, değil İstanbul'da, Avrupa'da bu konseptte dünyada bir park yok. Parkın, İstanbul'da da başka bir örneği yok. Dünya bahçelerini, parklarını geziyoruz. Bu parkın ilk olduğunu söylüyorum. Avrupa'nın bütün parklarını gezdim. Elysee Sarayı'ndan Versay Sarayı'nda, Lüksemburg Bahçesi'nden Amerika'daki Central Park'a kadar... Buralarda böyle bir bahçe, temalı barok bahçe, lale bahçesi, gül bahçesi, suyla müziğin dans ettiği ışıklı havuz, kendi kendini temizleyen biyolojik gölet, İstanbul'da ilk defa görebileceğiniz modern çocuk oyun alanları, 7 tenis kortu içeren bir park görmedim."

Çocuklar özel oyun teknesi

Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürü Ömer Çebi, parkta çocukların oyun oynayabileceği bir bölüm de yer aldığını ifade ederek, oyun teknesinin tik ağacından yapıldığını kaydetti.

Çebi, "Tekne özel bir çalışma. Ahşap ustalarımızın geliştirdikleri ve çocukların rahat oyun oynayacakları görsel özelliği de olan özel tasarım tekne, tamamen dış mekana dayanıklı malzemelerden yapıldı. Hava bugün biraz soğuk, bu nedenle çocuk sayısı az. Güneşli bir günde çocuktan gemiyi göremezsiniz. Burada içinde çocukların hoplayıp zıplayacakları türden oyuncaklar var" ifadelerini kullandı.

''Bu gölette tamamen doğal''

Parkın içinde tamamen doğal biyolojik bir gölet yaptıklarını belirten Çebi, "Göletin içinde su bitkileri ve renkli balıklar var. Göletteki suyun altında bulanan filtre sisteminin içinde bakteriler var. Canlı bakteriler sudaki mikroorganizmaları, kirlilikleri yiyerek, temizliyor. Gölet, Emirgan Korusu'ndakinden biraz daha büyük. Orası 900 metrekare, burası 1200 metrekare. Gölette, tamamen kuyu suyu kullanıyoruz. Suda klor dahil hiç bir kimyasal madde yok" bilgisini verdi.

Çimenlere basmak serbest

Ömer Çebi, parkta bir de fıskiyeli havuz bulunduğunu dile getirerek, ''Havuzun tabanında 70 basınçlı pompa var. Havuzda müzikle su ve ışık hareketleri sergileyeceğiz. Bu büyüklükte Türkiye'de havuz yok'' dedi.

Parka bölge halkının isteği doğrultusunda 7 tenis kortu yapıldığını, Tenis Federasyonu ile sadece kadınların katılacağı ''Lale Kupası'' adlı uluslararası tenis turnuvası düzenleyeceklerini belirten Çebi, turnuva sonunda birinciye 50 bin dolar ödül verileceğini açıkladı.

Çebi, parkta canlı müzik dinletileri ve ebru kursları gibi etkinlikler düzenleyeceklerini ifade ederek, parka çimlere basmanın da serbest olacağını söyledi.

Park güvenlik kameraları ile 24 saat denetleniyor

Çebi, parkın, 14 güvenlik görevlisi ve 38 kamera ile 24 saat denetlendiğini belirterek, 24 saat açık parkın ücretsiz gezilebildiğini bildirdi.

Parkta ateş yakmaya müsaade etmediklerini kaydeden Çebi, ''Ateşi korularda da kaldırdık. Sahillerde şu an mangal yakılabiliyor. Zamanla buralardan kent ormanlarına insanlarımızı yönlendireceğiz'' diye konuştu.

Anadolu Yakası Park ve Bahçeler Müdürü Ömer Çebi, resmi açılışı 21 Nisan'da yapılması planlanan parkın girişindeki çiçek marketinden canlı çiçek almanın mümkün olacağını bildirdi.

 

Kaynak: www.kanalahaber.com


Paylaş: 

Diğer Haberler