İSTANBULUN PEYZAJINDA DEĞİŞİKLİK

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Ermeydan: - "Bu yıl İstanbulun peyzajında değişiklikler olacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaşın, Kalıcı bitkiler ve sürdürülebilir peyzaj anlamında, yoğunlaşın şeklinde talimatı oldu.

İSTANBULUN PEYZAJINDA DEĞİŞİKLİK

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Murat Ermeydan, bu yıl İstanbulun peyzajında değişiklik olacağını belirterek, "İstanbuldaki kavşaklarda ve yol kenarlarındaki duvarlarda, sürdürülebilir bitkiler anlamında, kuraklığa dayanıklı ve kalıcı bitkileri göreceğiz" dedi.

İstanbul Ağaç AŞ tarafından "Bahçeye dair her şey burada" sloganıyla kurulan Alibeyköydeki Bahçe Market, bin 200 metrekaresi kapalı olmak üzere yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda hizmet veriyor.

"Türkiyenin en büyük bahçe marketi" olarak nitelendirilen Bahçe Marketi basın mensuplarına gezdiren Ermeydan, çalışmaları hakkında bilgi verdi.

İstanbulda buranın dışında 8 bahçe market daha bulunduğunu belirten Ermeydan, burada, bin 500 civarında bitki olduğunu söyledi. Marketin 300 bin metrekarelik alana sahip Alibeyköy Fidanlığında hizmet verdiğini anlatan Ermeydan, "Fidanlık, 3 milyon saksılık bitki kapasitesine sahip. Burada da iç mekanla ilgili bine yakın bitki türünü bulabilirsiniz. İstanbulun peyzaj lojistiğini ve alt yapısını buradan oluşturuyoruz. Bitkilerin yaklaşık yüzde 70i iç mekan bitkilerinden oluşuyor. İç mekan, salon bitkileri ayrıca dış mekan ve peyzaj anlamındaki her türlü bitki burada bulunuyor" diye konuştu.

Murat Ermeydan, iç mekan bitkilerinin bakımlarının dış mekan bitkilerine göre daha hassas olduğunu dile getirerek, bitkilerin insanların ruh sağlığını pozitif yönde etkilediğini vurguladı.

Yeni bahçe market açma çalışmaları bulunduğunu belirten Ermeydan, "İstanbuldaki atıl alanları değerlendirilebilir ve İstanbulluların hizmetine sunulabilir hale getirmeye çalışıyoruz" dedi.

- "Şimdi İstanbulun peyzaj trendi konuşuluyor"

Bu yıl İstanbulun peyzajında değişiklikler olacağını anlatan Ermeydan, şu bilgileri verdi:

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaşın, Kalıcı bitkiler ve sürdürülebilir peyzaj anlamında, yoğunlaşın diye talimatı oldu. İstanbuldaki kavşaklarda ve yol kenarlarındaki duvarlarda, sürdürülebilir bitkiler anlamında, kuraklığa dayanıklı ve kalıcı bitkileri göreceğiz. Bu sene Lale Festivali daha farklı ve hareketli geçecek. Geçen yıl ilkini hazırladığımız lale halısının bu sene farklı modeli üzerinde çalışılıyor. İstanbul bu sene daha kalıcı ve renkli bir hale gelecek. Peyzaj noktasında Avrupadan bir noktada daha ilerideyiz bizde renklilik ve oryantallik var. Avrupada iklimsel nedenlerle bu kadar çeşit ve renk yok. Geçtiğimiz yıl 55 ülkeden yetkililer peyzajımız için ziyarete geldi. Şimdi İstanbulun peyzaj trendi konuşuluyor. İnsanlar, İstanbuldaki peyzajı görmeye geliyor."


Paylaş: 

Diğer Haberler