İSTANBULDA PARK VE BAHÇELERDE "DAMLA SULAMA" DÖNEMİ BAŞLIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de ilk defa orta refüjlerde güvenlik, su ve enerji israfını önlemek için “Toprak Altı Damla Sulama Sistemi” ne geçiyor.

İSTANBULDA PARK VE BAHÇELERDE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de ilk defa orta refüjlerde güvenlik, su ve enerji israfını önlemek için  “Toprak Altı Damla Sulama Sistemi” ne geçiyor. Yeni uygulama, önemli ölçüde kaynak israfının önüne geçiyor.

 

Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar kapsamında toprak altı damla sulama sistemi Bostancı ile Tuzla arasında yaklaşık 17 km uzunluktaki tüm orta refüjlerde kullanılmaya başlandı.
 
Meydan ve orta refüjlerde yaygın olarak kullanılan Spring sistemde, rüzgârın da etkisiyle suyun savrularak yola akması ıslak ve kaygan zemin oluşmasına neden oluyordu. Toprak altı damla sulama sistemi bitki ihtiyacı olan su ve bitki besin elementlerinin köke en yakın noktadan ulaştırılıyor. Direkt olarak köklere ulaştırılan su-gübre solüsyonu ile de verimlilik artırılıyor.

 

Diğer sulama yöntemlerine göre daha etkili olan sistem; rüzgar, yağmur ve güneş gibi çevresel faktörler dolayısıyla zarar gören sulama ekipmanlarını yerin altına alınması ile ekipman zayiatını da ortadan kalkıyor. Proje diğer ana yollar orta refüjlerde de uygulanmaya başlanacak.


Paylaş: 

Diğer Haberler