İSTANBULA BAHÇIVAN YETİŞTİRİYORUZ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal sorumluluk ve istihdama katkı sağlamak amacıyla düzenlediği Bahçıvanlık Kursları vatandaşların yoğun ilgisini görüyor.

İSTANBULA BAHÇIVAN YETİŞTİRİYORUZ

Ağaç AŞ tarafından ücretsiz olarak düzenlenen kurslar bugüne kadar 2488 mezun verdi, yeni dönemi 189 yeni kursiyerle başladı. Bahçıvanlık Kursu dönem sertifika dağıtımı ve yeni dönem eğitimi başlangıcı Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü Haliç Şefliğinde düzenlenen törenle yapıldı.

Törende konuşan Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Mehmet İhsan Şimşek, kurslara gösterilen ilgiden memnuniyet duyduklarını ifade ederek, "2001 yılında başladığımız bu eğitimlere yoğun bir şekilde devam ediyoruz. İstanbul içindeki eğitimlerin yanı sıra şehir dışına da teknik geziler düzenliyoruz. Bu kurslarımızda eğitim gören vatandaşlarımız iyi bir bahçıvan iyi bir peyzajcı oluyor" diye konuştu.

Ağaç AŞ Genel Müdürü Murat Ermeydan ise bahçıvanlık kurslarında çok tecrübeli olduklarını kaydederek, "Bugüne kadar 2488 mezunumuz oldu. 2015 ilk dönem kursumuza 189 yeni kursiyer ile başlıyoruz. Kurslarda birebir mesleğin içerisindeki arkadaşlarımız eğitmenlik yapıyor. Bu eğitimlerde çevre bilinci, kültürü oluşuyor. Milli Eğitim onaylı diploma alan kursiyerler kolaylıkla iş buluyor, istihdam sağlanıyor. Biz de kursiyerlerimize referans oluyoruz" dedi. Konuşmaların ardından kursu birincilikle bitiren 3 bahçıvana  sertifikalarını Mehmet İhsan Şimşek ve Murat Ermeydan verdi. 

 

Tüm vatandaşlar ücretsiz olarak faydalanabiliyor

Bahçıvanlık Kurslarına; meslek sahibi olmak isteyenler, bahçıvanlığı daha profesyonelce sertifikalı olarak yapmak isteyen, çiçekçi-fidancı esnafı, pratik tecrübelerini arttırmak isteyen peyzaj-ziraat-orman fakültelerinden yeni mezun mühendis, mimar ve teknikerlerin yanı sıra bahçıvanlığı hobi olarak yapmak isteyen tüm vatandaşlar katılabiliyor.

Bahçıvanlık kurslarında uzman teknik kadro görev alırken kursiyerlere teorik, pratik bilgiler ve yerinde uygulamalarla tam donanımlı bir eğitim veriliyor. Kurs programı içinde teknik geziler, farklı uygulamalar, incelemeler yapılıyor.

Bahçıvanlık Kurslarında; Proje Okuma, Toprak Hazırlığı, Ekim-Dikim Faaliyetleri, Sera Yapım Tekniği, Çevre Koşulları, Dış Mekan Bitkileri, Çim Alan Tesisi, Süs Bitkilerinde Budama, Süs Bitkileri Hastalıkları İle Mücadele, Kültürel Bakım, Meyvecilik, Toprak İşleme Alet ve Makinelerinin Ayarı ve Kullanımı eğitimleri veriliyor. Dönem sonunda kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı ve Halk Eğitim Merkezi onaylı sertifika ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi onaylı katılım belgesi veriliyor. 


Paylaş: 

Diğer Haberler