İSTANBUL KARBON ZİRVESİ 3NCÜ KEZ TOPLANIYOR

Bu yıl 3’ncüsü düzenlenecek olan İstanbul Karbon Zirvesi 14-15 Nisan tarihleri arasında İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenecek. Zirvenin sürprizi ise küçük karbon kahramanları

İSTANBUL KARBON ZİRVESİ 3NCÜ KEZ TOPLANIYOR

İnsanlık tarihinin en büyük sorunu olarak görülen küresel ısınma ve iklim değişikliğine kalıcı çözümler bulmak için Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından, 3üncü kez İstanbul Karbon Zirvesi düzenleniyor. İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezinde 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde, İTÜ Arı Teknokent ve İTÜNOVA TTO desteğinde gerçekleşecek zirveye, Türkiyeden ve yurt dışından uzmanlar, akademisyenler, sektör temsilcileri ve gençler katılacak.

 

PARİS İKLİM ZİRVESİ

Paris İklim Zirvesine yönelik özel bir panelin gerçekleştirileceği zirvede; orman, gıda, arazi kullanımı ve iklim değişikliği ilişkilerinin yanı sıra karbon piyasaları ve finansmanı, temiz teknolojiye geçiş yöntemleri, sürdürülebilirlik çerçevesinde üretim ve tüketim anlayışının nasıl ele alınması gerektiği tartışılacak. Zirvede yaşanabilir bir dünya bırakmanın insani sorumlulukları birey ve şirketler özelinde ele alınacak.

 

DÜŞÜK KARBON KAHRAMANLARI

Küresel ısınmayla mücadelede son derece önemli bir adım da karbon emisyonlarını azaltmak. Bu konuda kurum ve kuruluşları teşvik etmeye çalışan SÜT-D, gelenekselleşme yolunda ilerleyen ‘Düşük Karbon Kahramanları yarışmasıyla karbon emisyonunu azaltacak inovatif projeleri ödüllendiriyor. Yarışmaya yerel yönetimler, sivil toplum örgütleri, kişiler ve şirketler aday olabiliyor. Sonuçları merakla beklenen yarışmanın kazananları 14 Nisanda açıklanacak.

 

KÜÇÜK KARBON KAHRAMANLARI

 

Bu yıl zirvede  ‘Ağaç yaşken eğilir ilkesinden yola çıkarak yarının büyükleri olacak çocuklara çevre bilincini kazandırmak amacıyla ‘Küçük Karbon kahramanları gösterisi de düzenlenecek. Eko-okul unvanlı İTÜ Geliştirme Vakfı Özel Dr. Sedat Üründül Anaokulu işbirliği ile yapılacak olan Küçük Karbon Kahramanları gösterisinde, minikler söyleyecekleri şarkılarla karbon azaltımı önemine dikkat çekecekler. Ayrıca hayal dünyalarındakileri renklere dökecek olan Küçük Karbon Kahramanları çevreyi korumak, iklim değişikliğine karşı koymak için neler yapılması gerektiğini resimleriyle anlatacaklar. 


Paylaş: 

Diğer Haberler