İSPETDER Sektörün Sorunlarına Dokunuyor

İstanbul Peyzaj ve Taşeronları Derneği geçtiğimiz yıl İstanbul’da kuruldu. İSPETDER peyzaj sektöründe taşeron aşamasında yaşanan eksikleri giderme hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor.

İSPETDER Sektörün Sorunlarına Dokunuyor

İstanbul Peyzaj ve Taşeronları Derneği geçtiğimiz yıl İstanbul’da kuruldu. İSPETDER peyzaj sektöründe taşeron aşamasında yaşanan eksikleri giderme hedefiyle faaliyetlerini sürdürüyor. 2020 yılında kurulan İSPETDER’e üye otuz üç firma bulunuyor ve derneğin kullanımında peyzaj makine ekipmanı bulunuyor.

Derneğe üye her firmalarda çim biçme makinası, tırpanlı motor, çim biçme traktörü, çapa makineleri, sıkıştırma ve jcb makineleri her firmanın kendi bünyesinde bulunurken dernek bünyesinde toplamda 150 iş makinesi bulunuyor. Üye firmalar ortalama 80 personel çalıştırırken yoğun dönemlerde bu sayı 100’e kadar yükseliyor, iş gücü konusunda uzman ekipler sağlarken istihdama da ciddi katkılar sağlıyor. Dernek toplum alımlar yaparak, girdi maliyetlerinin düşmesini sağlıyor.

Doğal ve kültürel bileşenleri peyzaj çerçevesinde bütünsel olarak ele almak; peyzaj içinde süre giden akış ve işlevlerin önemini vurgulamak, bu yapıyı, içinde yaşayan insanlar ve diğer canlılarla beraber korumak amacıyla çalışmalarını sürdüren İSPETDER, insan gereksinimlerini mekan algısı çerçevesinde yeniden tanımlamak, üretim tüketim desenlerini kaynak yönetimi çerçevesinde ele almak ve bu yönetimi en iyi sağlayan teknolojileri, mimarileri ve yaşam biçimlerinin gelişmesini ve yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla kuruldu.

İSPETDER, doğal peyzaj, kültürel peyzaj, peyzaj planlama, kırsal peyzaj planlama, korunan alanlar, peyzaj kalitesi, peyzaj değerlendirme yöntemleri, peyzaj karakter analizi gibi birçok alanda faaliyetlerini sürdürüyor. Peyzaj uygulamalarıyla doğayı şehre taşıyor.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler