IPM Essen'e "Türkiye" Damgası

Dünyanın önde gelen bahçecilik ticaret fuarı IPM Essen, 23-26 Ocak 2024 tarihleri arasında Almanya'nın Essen şehrinde düzenlenecek. Bu yıl 40. kez kapılarını açacak olan fuara, dünyanın dört bir yanından katılımcı ve ziyaretçi bekleniyor.

IPM Essen'e

 

Fuar, iç ve dış mekân süs bitkileri; çiçekçilik, bahçe teknolojisi ve ekipmanları, çiçekçilik ve bahçecilik tesis ve hizmetleri gibi bahçecilik endüstrisinin tüm alanlarını bünyesinde barındırıyor. Fuar kapsamında, yeni ürün, hizmet ve teknolojilerin tanıtıldığı sergilerin yanında dört gün boyunca çok sayıda seminer ve etkinlik düzenlenecek. Bahçecilik sektörünün en önemli profesyonel buluşma noktası konumundaki fuar, sektör temsilcilerinin yeni trendleri takip etme, iş bağlantıları kurma ve pazarlarını genişletme fırsatı sunuyor.

 

Sakarya'dan yoğun katılım

 

Alanında dünyanın en prestijli organizasyonu olarak bilinen IPM Essen Fuarı'na bu yıl Türkiye'den de 28 firma katılacak.

 

Türk peyzaj ve süs bitkiciliği sektörünün son çeyrek asırda gösterdiği ciddi gelişim yurtdışı fuar organizasyonlarında Türk firmalarının daha fazla yer almasıyla iyice görünür hale geldi. Üretimde ithalatçı ülke konumundan ihracata doğru ciddi anlamda ivme kaydeden Türkiye, bahçecilik alanında dünyadaki konumunu giderek güçlendiriyor. IPM Essen'e önceki yıllarda münferit katılım gerçekleştiren Türk firmaları bu kez Türkiye Pavillonu'nda blok halinde ve rekor sayıda katılım gösterecek ve binlerce profesyonel ziyaretçi Türk peyzaj ve süs bitkiciliği sektörünün ürün ve hizmet gamını geniş bir yelpazede inceleme fırsatı bulacak. Diğer yandan, pavillonun yaklaşık 3'te biri ise "Türkiye'nin Toscana Vadisi" konumundaki Sakarya merkezli firmalardan oluşuyor.

 essen

 

Organizasyon: Remzi Adıyaman

 

Türkiye Pavillonu'nun organizasyonunu ise Karma Fuarcılık'ın yönetim kurulu başkanı ve uluslararası PSB Anatolia fuarı koordinatörü H. Remzi Adıyaman'a ait. Türkiye'nin en büyük peyzaj, süs bitkiciliği ve bahçe sanatı organizasyonu olan ve her yıl Eylül ayında Sapanca'da düzenlenen PSB Anatolia'nın koordinatörü konumundaki Adıyaman, IPM Essen'e pavillon katılımının mimarı ve organizatörü konumunda yer alıyor.

 

IPM Essen 2024'ün Türk peyzaj ve süs bitkiciliği için kırılma noktası olduğuna değinen Adıyaman yaptığı açıklamada "Türk peyzaj, süs bitkiciliği ve bahçe sanatı sektörü son yirmi yılda çok ciddi bir yükseliş kaydetti. Bu yükselişin en önemli merkezlerinden biri de Sakarya. Sadece üretim anlamında değil, sektörün yurtiçinde ve yurtdışında vitrini konumundaki Plant Dergisi özelinde medya ayağı Sakarya merkezlidir." diyerek sektörün yurtiçindeki en büyük organizasyonu konumundaki PSB Anatolia'nın da Sakarya merkezli olduğunu vurguladı. IPM Essen'deki Sakarya ağırlıklı katılımın da bu durumu doğruladığına değinen Adıyaman "Türkiye'nin peyzaj ve süs bitkiciliğinde ürettiği katma değer her yıl katlanarak artıyor. Sakarya'nın da bu noktada payı hayli büyük. IPM Essen'e bu yıl gerçekleşecek katılım sektör için de Sakarya için de ciddi bir kırılma olacak. Önümüzdeki yıllarda bu durum çok daha iyi anlaşılacaktır." diyen Adıyaman imkânı olan Sakaryalıları bu gurur tablosunu görmek üzere Essen'e davet etti.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler