İNGİLTERE, TARİHİ BAHÇELERİYLE EXPO 2016DA OLACAK

EXPO 2016’ya katılma kararı alan İngiltere, tarihi bahçeleriyle EXPO 2016’da yer alacak

İNGİLTERE, TARİHİ BAHÇELERİYLE EXPO 2016DA OLACAK

İngiltere Bahçecilik Ticaret Birliği Başkanı Raoul Curtis Machin İngilterenin bahçecilik kültürü alanındaki tarihini EXPO 2016da sergileyeceklerini belirtti. EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın da köklü bir bahçecilik kültürüne sahip İngilterenin EXPO 2016da yer almasından memnuniyet duyduklarını söyledi.

1851 yılında düzenlenen ilk Dünya Sergisine ev sahipliği yapan ve bugüne kadar birçok dünya EXPOsu ve bahçecilik sergisine katılan İngiltere, 23 Nisanda kapılarını açacak olan EXPO 2016 Antalyada da yer almak üzere katılım sözleşmesine imza attı.

İngiltere Bahçecilik Ticaret Birliği Başkanı Raoul Curtis Machin ve Tasarımcı Adam Frost, Aksu ilçesinde bulunan bin 121 dönümlük EXPO 2016 Antalya Sergi Alanını ziyaret etti. Proje ve alan hakkında bilgi alan Machin ve Frost daha sonra İngilterenin bahçesini kuracağı alanda incelemelerde bulundu.

EXPO 2016nın çok büyük bir proje olduğunu ifade eden İngiltere Bahçecilik Ticaret Birliği Başkanı Raoul Curtis Machin, alandan çok etkilendiklerini belirterek şunları söyledi;

"Geldiğimizde gerçekten çok şaşırdık. Gördüğümüz kadarıyla inşaatlar bitiyor ve buradaki bahçecilikle ilgili çok iyi bir bağlantı da kuruluyor. Burada İngilterenin bahçelerini sergileyeceğiz. Bizim iklimimiz buraya nispeten daha ılıman ve bahçelerimiz de kültürümüzün, kültürel geçmişimizin bir temsili. Çünkü dünyanın birçok yerinden getirdiğimiz bitkileri biz bahçelerimizde sergiliyoruz ve burada da öyle yapacağız."

Bahçe dizaynı konusunda dünya çapında ödülleri bulunan ve EXPO 2016daki İngiltere Bahçesini hazırlayacak olan tasarımcı Adam Frost ise, "Burada gördüğüm kadarıyla burada başarmaya çalıştığınız şey çok büyük ve biz de bunun bir parçası olabileceğimiz için çok mutluyum. Benim aklımdan geçen İngiliz bahçelerinin tarihi özelliğini buraya getirmek ve Türk bahçeleriyle bağlantısını kurmak. Zannediyorum kuracağımız bahçe böyle bir şey olacak" dedi.

Heyetin alan gezisinin ardından EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın ve İngiltere Bahçecilik Ticaret Birliği Başkanı Raoul Curtis Machin tarafından katılım sözleşmesi imzalandı.  İki ülkenin geçmişi uzun yılara dayanan tarihi, diplomatik ve ticari ilişkilerine dikkat çeken EXPO 2016 Antalya Ajansı genel Sekreteri Kazım Aydın, İngilterenin köklü bir bahçecilik kültürüne sahip olduğunu söyledi. Aydın, "Kendileri 1894 yılında ilk bahçecilik EXPOsuna ev sahipliği yapmışlardır. Kendilerinin EXPO 2016 Antalya Alanında bahçecilik kültürleriyle yer almaları büyük önem arz etmektedir. Kendilerinin nezdine hükümetlerine teşekkür ediyorum" dedi.

Genel Sekreter Aydın, imza töreninin ardından İngiltere Bahçecilik Ticaret Birliği Başkanı Raoul Curtis Machine günün anısına EXPO 2016nın sembol çiçeği şakayık takdim etti.

SIRBİSTAN EXPO 2016DA YER BAKTI

Sırbistan Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı Meyve, Sebze Üretimi ve Alkollü İçecekler Daire Başkanı,  Kolinda Hrehorović, Sırbistan Ticaret Odası Tarım, Gıda Endüstrisi Ormancılık ve Su Yönetimi Danışmanı Slavica Stevanetić ve Novi Sad Üniversitesi Tarım Fakültesi öğretim görevlisi Profesör Zoran Keserovićten oluşan heyet de katılımla ilgili bilgi almak üzere EXPO 2016 Sergi alanını ziyaret etti. Sırbistan heyeti proje sunumunun ardında alanda incelemelerde bulundu.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler