“İklim Değişikliğine Karşı Suyu Verimli Kullanmalıyız”

Tarımda su kullanımıyla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Son 19 yılda ülkemizde barajlardan sulama sistemlerine, hidroelektrik üretim yapılarından içme suyu tesislerine kadar binlerce yatırımı hizmete aldık" dedi.

“İklim Değişikliğine Karşı Suyu Verimli Kullanmalıyız”

Tarımda su kullanımıyla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Son 19 yılda ülkemizde barajlardan sulama sistemlerine, hidroelektrik üretim yapılarından içme suyu tesislerine kadar binlerce yatırımı hizmete aldık" dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Devlet Su İşleri'nin (DSİ) geleneksel hale gelen Yönetim Değerlendirme ve Eğitim Semineri açılışında konuştu. DSİ'nin Türkiye'nin en büyük yatırımcı kurumlarından bir tanesi olduğuna işaret eden Bakan Pakdemirli, 2022 yılında su yatırımlarına ayrılan ödeneğin geçtiğimiz yıla göre yüzde 35'e yakın artışla 20,4 milyar liraya yükseldiğini belirterek, yatırım detaylarına ilişkin şu bilgileri paylaştı:

Bakan Pakdemirli, son iki yıldır ve özellikle de 2021 yılında yağış miktarlarında belirgin azalma olduğu halde, hizmete alınan depolama tesisleri, doğru sulama işletmesi ve yönetimi sayesinde ciddi bir sıkıntı yaşanmadığını, sulama sezonunun her şeye rağmen başarıyla tamamlandığını ifade etti.

Son 19 yılda, özverili çalışmalarla büyük başarılara imza atıldığını vurgulayan Bakan Pakdemirli, su ve sulama alanında 19 yılda 295 milyar liralık yatırım yapıldığını belirtti. Bu yatırımlar kapsamında; 654 baraj, 605 HES, 462 gölet ve bent, 1.561 sulama tesisi, 286 içme suyu temini tesisi, 24 atık su tesisi, 5.249 taşkın koruma tesisi ve 306 toplulaştırma projesi olmak üzere, 9 binden fazla tesisin hizmete kazandırıldığını kaydeden Bakan Pakdemirli, şunları söyledi:

"Şunu özellikle belirtmekte fayda görüyorum; DSİ'nin kuruluşundan bugüne tamamlanan tüm tesislerin yüzde 55'i, son 19 yılda tamamlandı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin çalışmalarımıza kazandırdığı ivme ile son 3,5 yılda 62,5 milyar liralık yatırımla, 1.500'e yakın tesisi hizmete aldık. Hizmete aldığımız bu tesisler ile 361 bin 290 hektar tarım arazisini sulamaya açtık. Yine, bu tesislerle ekonomiye yıllık 7,9 milyar lira katkı ve 325 bin kişiye tarımsal istihdam oluşturduk.

Yapmış olduğumuz toplulaştırma çalışmaları ile toprağımıza ve suyumuza ilave bereket kattık.

2002 yılına kadar, hepsi 450 bin hektar alanda arazi toplulaştırması yapılmış iken, son 19 yılda toplamda 5,57 milyon hektar alanın toplulaştırması tamamlandı. Son 3,5 yılda ise, 2,82 milyon hektar toplulaştırma yaparak, bugüne kadar yapılanın G'sini yani neredeyse yarısını tamamladık. Sadece 2021 yılında, 1 milyon 258 bin hektar alanda toplulaştırma yaparak tarih yazdık."

Suyun yaşamsal öneminin gün geçtikçe daha önem kazandığını vurgulayan Bakan Pakdemirli, "Her geçen gün etkilerini daha da derinden hissettiğimiz küresel ısınma ile çok daha iyi anladığımızı düşünüyorum. Ülkemiz yıllık 112 milyar metreküp teknik ve ekonomik su rezervi ile dünyada 41. sırada. Yıllık ortalama 574 mm civarında olan yağış miktarımız, maalesef dünya ortalamasının altında. Bir ülkede yeterli su kaynağına sahibiz diyebilmek için, kişi başına düşen yıllık su miktarının 1.700 metreküpün üzerinde olması gerekir. Türkiye'de kişi başına düşen yıllık su miktarı ise 1.340 metreküp civarındadır. Üzülerek ifade etmek isterim ki; su stresi çeken bir ülkeyiz. Önümüzdeki 20 yılda, kişi başı tüketilen yıllık su miktarının yüzde 17 azalışla, 1.116 metreküpe düşeceği öngörülüyor. Suyumuzu, muslukları sonuna kadar açarak ya da tarlalara gelişi güzel salarak değil, başköşemizde tutarak, vatan bilerek korumalı, doğru yöneterek, israfı önleyerek en verimli şekilde kullanmalıyız" diye konuştu. 


Paylaş: 

Diğer Haberler