HATAY EXPOYU İSTİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi EXPO’nun 2021 yılında Hatay’da gerçekleşmesi için ilk resmi adımı attı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, EXPO 2021 için AIPH’e başvuruda bulundu.

HATAY EXPOYU İSTİYOR

EXPO 2016 Antalya’da 4 projeyle kendisinden söz ettiren Hatay şehri şimdi de EXPO’ya ev sahipliği yapmak istiyor. 2021 yılında düzenlenecek olan EXPO’ya talip olan Hatay, bu konuda ilk resmi adımı attı. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 2021 yılında EXPO’nun Hatay’da yapılması konusunda resmi başvurusunu Uluslararası Bahçecilik Üreticileri Birliği (AIPH) Yönetim Kurulu Üyesi ve Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçılar Birliği Başkanı Osman Badatlıoğlu’na yaptı. AIPH Türkiye ofisinde gerçekleşen imza törenine Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Muhsin Cömert de katıldı. Hatay, adaylık sürecinde EXPO için ‘Medeniyetler Bahçesi’ temasına vurgu yapacak.

Hatay’ın başvurduğu B kategorisinde 6 ay sürecek botanik dalındaki EXPO 2021 için Avustralya’nın Gold Coast ve Çin’in Yongzhou şehirleri de resmi adaylık başvurusu yaptı. EXPO 2021 için karar süreci yaklaşık bir yıl sürecek, eylül ayından itibaren sunum ve denetimler başlayacak. Hatay Büyükşehir Belediyesi, başvuru sürecinin ardından EXPO’nun düzenleyicilerini Hatay’da ağırlamayı planlıyor.

 

 

DÜNYAYA KARDEŞLİK MESAJI

 

EXPO 2021 için çok heyecanlı olduklarını söyleyen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ın birçok ayrıcalığa sahip bir kent olduğuna vurgu yaptı. Savaş, “8 bin 500 yıllık tarihi, 13 medeniyetin eşsiz izleri ve üç dinin kardeşçe yaşadığı toprakların kadim kenti Hatay, bilindiği gibi Mustafa Kemal Atatürk’ün benim kişisel meselem diyerek ana vatana kattığı nadide bir kentimizdir. Bu başvuru ile Hatayımızın eşsiz değerlerinden aldığımız güçle, şehrimizin adını dünya sahnesinde daha fazla duyurmak için bugün tarihi bir imza atıyoruz. Hayat’ın EXPO vizyonu ve felsefesiyle 2021 yılında tüm dünyaya kardeşlik mesajı vereceğiz” diye konuştu.

 

 

MEDENİYETLER BAHÇESİ

 

EXPO’yu ‘Medeniyetler Bahçesi’ temasıyla 2021 yılında Hatay’da yapmak istediklerinin altını çizen Başkan Savaş, “Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak EXPO’nun 2021 yılında Hatay’da olması adına çok çalışacağız. Hatay’ı birçok mecrada anlatacağız ve ‘EXPO 2021 Hatay’ kararının alınması için tüm imkanlarımızla adeta seferber olacağız. Hemşehrilerimizin bu süreçte desteğine ve ilgisine her zamankinden çok ihtiyacımız olacak. Hatay, böylesine önemli bir işi başaracak güçtedir ve bunu hep birlikte başaracağımıza inanıyorum” dedi.

 

 

HATAY, BİR ADIM ÖNDE

 

 

Hatay’ın EXPO 2021 adaylığını değerlendiren AIPH Yönetim Kurulu Üyesi Osman Bağdatlıoğlu ise Hatay’ın bunu başarabilecek güçte olduğuna vurgu yaptı. Bağdatlıoğlu; Bilindiği gibi Türkiye’nin İzmir adaylığı ile başlayan EXPO serüveni, Antalya’yla başarıya ulaştı. Büyük uğraşlar ve meşakkatli yolun sonunda Antalya bunu başardı. Biz de bu süreçte etkin bir rol aldık. Hatay bu süreçte ciddi rakiplerle yarışacak. Hatay’ı medeniyetler tarihi, çok kültürlülüğü, dinlerin kardeşliği gibi değerleri ile diğer adayların bir adım önünde görüyorum. Tıpkı Antalya gibi Hatay da bunu başarabilir. Hatay’ın bu başvurusunun hayırlı olmasını temenni ediyor ve EXPO 2021 adaylığının karar sürecinde başarılar diliyorum. 


Paylaş: 

Diğer Haberler