GÜL KORUMA ALTINA ALINDI

GÜL KORUMA ALTINA ALINDI

İstanbulda cadde, sokak, park ve koru alanlarımızın kimliğini tamamlayan önemli süs bitkilerinden biri olan gülün, bu dönemlerde rastlanan zararlısı gül yapraktestereli arısıdır.

Güllerin baş düşmanı gül yapraktestereli arısının tırtılında baş sarı diğer kısımlar açık yeşil, her segmentte siyah nokta şeklinde lekeler bulunur, buralardan çıkan ince kıllar, 15-25 mm boyundadır.

Kültür ve yabani güllerde zarar yapan bu türün erginleri ilkbaharda mayıs sonlarından itibaren görülmeye başlar. Gül yapraklarının üzerinde S şeklinde duruşu ile kendini belli eder. Dişi yumurtalarını sürgünlerin uca yakın kısımlarında açtığı sıra halindeki deliklere bırakır. Buralar zamanla şişer, esmerleşir ve çatlar. Sürgünlerin üzerindeki izler ise makine dikişini andırır. Yumurtaların bulunduğu sürgünler gelişemez, uçları aşağı doğru eğilir. Yumurtadan çıkan tırtıllar ilk olarak üst epidermis ve parankima dokusunu, ardından alt epidermisi yerler. Orta damar dışında tüm yaprak kenarlarından başlanarak yenir. Sürgün tamamı ile çıplak kalabilir.

Güller duyguların en güzel anlatım biçimi olarak bilinir. Gül, açıldığında kokusuyla ve güzelliğiyle insanı büyüler ve tabiatı kendisine hayran bırakır. Şehrimizin yeşil alanlarının estetik görünümünü arttıran ve vatandaşlarımızın doğaya olan özlemini, bu yeşil alanların dokusunu oluşturan renkli güllerinde katkısı ile gidermek amacıyla bu süs bitkisinde zarar yapan gül yapraktestereli arısı ile mücadelemiz sorumluluk alanlarımızda ki Bitki Sağlığı Şefliğimiz tarafından yapılmaktadır.


Paylaş: 

Diğer Haberler