GÖZTEPE PARKI YENİLENDİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anadolu Yakası Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından yaptırılan Göztepe Parkı projesi tamamlandı.

GÖZTEPE PARKI YENİLENDİ

PROJE TAMAMLANDI

97 dönümlük bir alanda hayata geçirilen ve yeşiliyle ön plana çıkan Göztepe Parkı projesi tamamlandı. Parka dikilen; ağaç, ağaççık, çalı, lale ve mevsimlik çiçeklerle semazenler, kelebek ve papatya gibi temalar oluşturuldu. Parkta; bin 842 adet ve 30 tür ağaç, 50 bin adet şimşir, 53 tür çalı, 1 milyon 253 bin 557 adet mevsimlik çiçek, 2 milyon 177 bin adet soğanlı bitki, 16 adet sarmaşık bitki, 31 bin 115 adet yer örtücü kullanıldı.

 

LALE EV GÜL BAHÇELERİ

Parkın güney (sahil yolu) tarafı daha çok Lale Bahçesi ve Renk Bahçesi olarak yapıldı. Kuzey (Bağdat Caddesi) tarafı ise şimşir bitkisi kullanılarak ve budama ile simetrik şekiller verilerek barok bahçe tarzında tasarlandı. Barok tarzı bahçe simetrik tasarlanırken ortasında yaklaşık 21 metrekarelik bir süs havuzu ve etrafında oturma alanları bulunuyor. Yine parkın güney tarafında bulunan ve yaklaşık 8 bin 600 metrekarelik bir alana tekabül eden Gül Bahçesinde 12 bin adet gül sergilenecek. 117 türde olacak güllerin her bir türünden yaklaşık 100 adet dikim yapılarak gül parterleri oluşturulacak.

 

HAVUZ VE MEYDAN

Peyzajıyla beğeni toplayan parkta bulunan kuru havuz, etrafında insanların toplanabileceği geniş bir meydan olarak tasarlandı. İnsanlar burada oturup, dinlenip, kitaplarını okuyabilecekler ve aynı zamanda müzikli su gösterilerine eşlik edebilecek. Bu meydan aynı zamanda parkın bir toplanma merkezi gibi işlev görecek olup, yaklaşık bin 716 metrekarelik büyüklüğe sahip.

 

TENİS TURNUVASI

Yine park içerisinde bulunan biyolojik gölet, su bitkileri ile birlikte tasarlanırken üzerinde bir adet ahşap köprü ve küçük bir ahşap iskele bulunuyor. Engelli vatandaşların rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanan parkta fitness alanı, 2 adet çocuk oyun grubu buluyor. Park ayrıca, Uluslararası Tenis Federasyonu ile organize düzenlenen Tenis Turnuvalarına ev sahipliği yapacak. 7 adet tenis kortu bulunan parkta, İstanbul Lale Kupası ITF Uluslararası Kadın Tenis Turnuvası da düzenleniyor.

 

 

World Tulip Summit previously organised in Canada, Australia, England and America the 5th one  was held at the  Istanbul Golden Horn Congress Center. Summit contiued two days and nearly 300 delegates from 11 countries participated. Participants made ​​ presentations about tulips. Mayor of Istanbul Metropolitan Municipality Mr. Kadir TOPBAŞ spoke  at the summit  and he mentioned that they are making effort to return tulips to its homeland. 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler