GELİR GETİRİCİ TÜR FİDAN ÜRETİMİ ARTIRILDI

GELİR GETİRİCİ TÜR FİDAN ÜRETİMİ ARTIRILDI

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü 2015 yılında uygulamaya koyduğu "5.000 Köye 5.000 Gelir Getirici Orman Projesi" kapsamında kullanılmak üzere fidan üretim çalışmalarına ülke genelinde hızla devam ediyor. Bu çerçevede Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü gelir getirici türlerden;fıstıkçamı, ceviz, ıhlamur, kestane, defne, lavanta, dut, badem ve kocayemiş fidan üretim miktarını Orman ve Su İşleri Bakanlığı hedefleri doğrultusunda artırarak orman köylüsünün yanında olmaya devam ediyor.

613 Bin Fidan Üretildi

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğünce 2017 yılında gerek ekim dikim, gerekse çelikle; 315 bin fıstıkçamı, 125 bin ceviz, 43 bin ıhlamur, 26 bin kestane, 23 bin defne, 12 bin lavanta, 10 bin dut, 10 bin badem, 10 bin kocayemiş, 10 bin biberiye başta olmak üzere kekik, muşmula, hurma, yabani kiraz, iğde, yabani elma, kuşburnu, yabani erik, karayemiş ve üvez gibi gelir getirici ve yabanıl meyveli türler kapsamında 20 farklı türde 613 bin adet fidan üretildi. 2017 yılında toprakla buluşacak 613 bin fidan orman köylüsünün yeşeren umudu ve yeni gelir kapısı olacak.

Eroğlu; "Orman Köylüsünü Yerinde Kalkındırıyoruz"

Ülke nüfusunun yaklaşık %10nun orman içi veya bitişiği köylerde yaşadığına dikkat çeken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu; "5.000 Köye 5.000 Gelir Getirici Orman Projesi" kapsamında atıl durumda olan bozuk ormanlarımızın verimli hale dönüştürerek ekonomiye kazandırılması ile orman köylüsünün yerinde kalkındırılmasının amaçlandığını vurguluyor.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler