GELECEKTEKİ SİGORTA İÇİN İLK ADIM

Türkiye, Dünya Ormancılığı alanında bir ilke imza atarak suni yollardan ardıç fidanı üretimine başladı.

GELECEKTEKİ SİGORTA İÇİN İLK ADIM

Türkiye, Dünya Ormancılığı alanında bir ilke imza atarak suni yollardan ardıç fidanı üretimine başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Dünya ormancılığında bir ilki başardı. Suni yollardan üretilmesi mümkün olmayan ardıç fidanları üretilmeye başlandı. Soğuğa ve kuraklığa dayanıklılıklarıyla bilinen ardıçların, küresel ısınmanın yoğun bir şekilde hissedilmeye başlandığı dünyada, ülkemizin gelecekteki sigortası olacağı vurgulandı. Tüm dünyada yakın zamana kadar ardıç tohumlarının yalnızca ardıç kuşlarınca yenilerek dışkı yoluyla atıldığında çimlenebileceği, ardıç tohumlarını üretmede başka yol olmadığı düşünülürken OGM, Isparta Eğirdir'de bulunan fidanlığında yaptığı çalışmalar ile ardıç ormanlarının oluşmasında ardıç kuşlarının tekelini ortadan kaldırdı.

Anadolumu’zun topraklarında yeniden yeşeriyor

Dünyada ilk kez bu zor sürecin ardından ardıç tohumların çimlenmesini Türk ormancılarının başardığını ifade eden Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Bu işlemlerle 2011 yılından 2018 yılı sonuna kadar 25 milyon ardıç fidanı üretimi gerçekleştirdik. Ayrıca yine aynı dönemde yaklaşık 30 ton ardıç tohumu ürettik. Üretilen fidanlar ise Anadolu'muzun topraklarında yeniden yeşeriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Sigorta görevi üstlenecek

Bakan Pakdemirli ardıçların ülkemiz ormanlarının yüzde 3'ünü kapladığını vurgularken, Anadolu bozkırının umudu olan ardıçların özellikleri bakımından oldukça faydalı ağaçlar olduğunu belirtti. “Bilhassa ardıçlar, soğuğa ve kuraklığa karşı dayanıklılıkları sebebiyle, iklim değişikliğinin kendini hissettirdiği dünyamızda ülkemizin geleceği açısından sigorta görevi üstlenecek. Ardıçların ekstrem iklim koşullarına dayanıklı olmalarının yanında, sık ibre yapıları ve besi değeri yüksek kozalakları ile yabani hayvanlara iyi bir sığınak ve besin maddesi sağlıyor” şeklinde konuşan Bakan Pakdemirli, ardıçların yaygın kök sistemleri sayesinde erozyon ile mücadelede ülkemiz için son derece önemli bir tür olduğunu da vurguladı.

Suni çimlendirme süreci oldukça uzun

Suni çimlendirme süreci şu şeklide anlatıldı; “Suni çimlendirme için her yıl Kasım ve Şubat ayları arasında orman köylüleri olgunlaşmış ardıç kozalaklarını topluyor ve fidanlıklarda açık hava koşullarında kurutuluyor. Bazı işlemlerin ardından ham tohumlar elde ediliyor. Tuzlu su vasıtasıyla bu tohumların boş ve doluları belirlenerek, dolu olanları %5-10'luk küllü suda 3 gün bekletiliyor. Her gün suyu değiştirilerek karıştırılan tohumlar eleklerde yıkanıp 1-2 saat güneşte serilerek kurutuluyor. Daha sonra %5-10'luk limon tuzu ve su karışımında 1 gün bekletilen tohumlar yüzdürme havuzunda tekrar yıkanıyor. Böylece tohumların çimlenme engeli gideriliyor. Daha sonra soğuk hava deposunda +4 derecede 45-50 gün katlamaya alınan tohumlar, çimlenmek üzere Eylül ayının ilk haftası toprakla buluşturuluyor.”


Paylaş: 

Diğer Haberler