“Gelecek Elektrikli İş Makinelerinde ve Biz Hazırız”

Üretimde kalite ve yüksek adet hedeflerini gerçekleştirme konusunda kritik öneme sahip olan peyzaj makineleri, sağladıkları avantajlarla sektörün her alanında kullanılıyor.

“Gelecek Elektrikli İş Makinelerinde ve Biz Hazırız”

Peyzaj ve süs bitkileri üretiminin önemli unsurlarından birisi olan peyzaj makinelerini sektörün önemli firmalarından Rekarma Makine'nin Satış Müdürü Mustafa Kemal Sağlam ile konuştuk. Elektrikli motor konusunda önemli değerlendirmeler yapan Sağlam; "Peyzaj uygulamalarında özellikle şehir içinde çalışma yapan müşterilerimiz sessiz çalışan elektrik motorlu makinelerle çevreye rahatsızlık vermeden çalışabileceklerdir" dedi.

 

rekarma

 

Öncelikle sizleri tanıyabilir miyiz?

Ben Mustafa Kemal Sağlam, 13 yıldır Rekarma Makine A.Ş. bünyesinde İş Makineleri ve Ekipmanları bölümünde Satış Müdürü olarak görev yapmaktayım.

 

rekarma

 

Rekarma Makine hangi alanlarda çalışmalar yürütüyor? Firmanızdan bahseder misiniz? Geçmişi 80'li yılların sonlarına dayanan firmamız, Rekarma Makine A.Ş. olarak 2002 yılından bu yana İş ve İstifleme Makineleri, Radyo Kontrol Sistemleri, Mobil Otomasyon ve çeşitli Endüstriyel Ürün alanlarında faaliyet göstermektedir.

İş makineleri departmanımız özellikle mini iş makineleri ve ekipmanları ve bunların teknik servisi konusunda faaliyet göstermektedir. Müşteri portföyümüz fidanlık, peyzaj ve belediye park bahçe uygulamaları sektörlerinde yoğunlaşmıştır.

Toplam 28 çalışanımızla Ana Merkezimiz İstanbul Kadıköy'de, depo ve servisimiz ise Ümraniye Dudullu'da yer almaktadır. Ayrıca Türkiye'nin bir çok yerinde yetkili teknik servislerimiz bulunmaktadır.

 

rekarma

 

Süs bitkileri üretiminde ve peyzaj uygulamalarında bazı özel makineler kullanılıyor. Bu alanda yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Küçük veya büyük, fidanlık ve peyzaj uygulama firmaları için makine olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. İnsan gücünü azaltıp kaliteli ve kolay iş yapmak isteyen organizasyonlar makinelerimizle daha hızlı büyüyor.

Makinelerimiz süs bitkisi üretiminin önemli aşamalarında görev yapıyor. Yetişmiş bir ağacın budanması için budama platformları, bu ağacın sökülüp rootball olarak hazırlanması için söküm makineleri, sökülen bu ağacın taşınıp araca yüklenmesi için ise yükleyici makinelerimiz üreticinin işini hızlandırıyor.

 

Hollanda menşeli Tobroco Giant belden kırma lastikli yükleyicilerimiz dar sıra aralarından saksıyı özel kıskaçlarıyla alır ve araca yükler. Ayrıca operatörün yerinden kalkmadan değiştirebildiği kova ve palet çatalı ataşmanları da özellikle tercih edilmektedir.

 

rekarma

 

İtalya menşeli Holmac söküm makinelerimiz ise toprak üzerinde vibrasyon oluşturarak 30cm ilâ 180 cm arasında değişen bıçak çaplarıyla fidan ve ağaçları hızlı şekilde sökebilir. Paletli yürüyüşü ise çamurlu ve zor koşullarda dâhi iş yapabilmesine olanak sağlıyor.

Peyzaj uygulamalarında ise yine İtalya menşeli Multione çok amaçlı mini yükleyicilerimiz tercih ediliyor. Oldukça hafif ve 4x4 yürüyüşlü olan bu kıvrak makineler, 170'ten fazla ataşmanıyla onlarca iş yapabilmektedir. 2 tondan az ağırlığı ve kompakt ölçüleri sayesinde hafif kamyonetlerle uygulama alanına taşınıp geri götürülebiliyor.

 

2 yıldan fazla bir süredir ise daha önce yurt dışından gelen budama platformlarını Türkiye'de kendi imkânlarımızla üretiyoruz. Fidanlıklar için özel olarak geliştirdiğimiz bu platformlar, dizel veya benzin motorlu olup, sıra aralarında birden fazla kişiyi yukarı kaldırarak hızlı ve kaliteli bir şekilde budama yapılmasını sağlar. Eski tarihte kutup yıldızı olarak kabul edilen yıldızın adı olan "Thuban" olarak piyasaya sunduğumuz bu makine en son Almanya Nürnberg GalaBau fuarında görücüye çıkmış ve oldukça beğenilmiştir. Bu ürünümüzü şu anda Avrupa ve Kuzey Amerika'daki bayilerimiz aracılığıyla dünyanın önemli fidanlıklarına ulaştırıyoruz.

 

rekarma

 

Önümüzdeki yıllar için sektörün gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bir makine firması olarak süs bitkiciliği ve peyzaj sektörüyle ilgili bir yorum yapmamız doğru olmaz ancak bir kaç yıl öncesine kıyasla bile müşterilerimizde daha büyük ağaçlar ve daha fazla çeşit görüyoruz. Eskiden yurt dışından ithal edilen ürünlerin artık ülkemizden oralara gittiğini duymak bize gurur veriyor. Biz de makine tedarikçisi olarak bu firmaların en azından makine konusunda sorunlarını sıfıra indirmeye ve işlerini daha da hızlandırmaya gayret ediyoruz.

 

rekarma

 

Makine sektörüyle ilgili görüşleriniz?

Kendi sektörümüzde ise geleceğin elektrikli makinelerde olduğunu düşünüyoruz. Özellikle pandemi dönemiyle başlayan çip krizi, iş makineleri dizel motorlarında da yoğun olarak hissediliyor. Bu eksikliğin de etkisiyle hem çevreye olan duyarlılığı hem de sessizliğiyle elektrikli makineler yakın gelecekte daha da artacaktır. Bazı Kuzey Avrupa ülkeleri ve Almanya'nın bazı kasabalarında içten yanmalı motorlu iş makinelerinin çalışması şimdiden yasaklandı. 

 

Elektrikli modellerin dizel motora göre yaklaşık 4'te bir yakıt maliyeti olduğunu düşündüğümüzde, ayrıca dünyada petrolün daha da azalacağı ve fiyatının artacağı öngörüsüyle bu makinelerin önemi biraz daha ortaya çıkmaktadır.

 

Bu konuda Hollandalı Tobroco Giant firması öne çıkıyor. 2.2 tonluk G2200 ve şimdi de 2.7 tonluk G2700 makinelerinin elektrikli versiyonlarını piyasaya süren firma, elektrikli makine üretimindeki Ar-Ge çalışmasına başlayan ilklerden.

 

rekarma

 

Tam yüklü bir bataryayla aralıksız 5 saate kadar çalışabilen bu iki model, hızlı şarj opsiyonuyla 1,5 saatte şarj olabilmekte ve bir 5 saat daha çalışabilmektedir. Dolayısıyla makineyi çok yoğun kullanmayan müşterilerimiz tek bir şarjla, yoğun kullananlar ise öğle arasında makineyi şarj ederek çalışabilirler. Dizel motorlu modelleriyle aynı performansa sahip G2200 ve G2700, sırasıyla 1200 kg ve 1700 kg yükü kamyona yükleyebilmektedir.

 

Peyzaj uygulamalarında ise özellikle şehir içinde çalışma yapan müşterilerimiz sessiz elektrik motoruyla çevreye rahatsızlık vermeden çalışabileceklerdir.

 

Tabi bunların hepsi bir yana, gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak adına "sıfır emisyonlu" bu makineler doğaya önemli bir katkı sağlayacak. Unutulmamalıdır ki, Türkiye de dâhil dünya genelinde "net sıfır emisyon" hedeflenmektedir. Net sıfır emisyon, atmosfere salınan sera gazı ile doğa tarafından emilebilen sera gazlarının eşitlenebilmesidir. Net sıfır emisyon hedefine ulaşıldığında karbon nötr bir dünya elde etmiş olacağız.

 

rekarma

 

Son olarak eklemek istedikleriniz...

Firmamız satışını yaptığı makinelerin yanı sıra özellikle satış sonrası servis konusuna büyük önem vermektedir. Kısa zamanlamalarla iş yapmaya çalışan müşterilerimize hızlı servis ve yedek parça sunarak onların iş prosesine ortak oluyoruz. Elektrikli makineler konusunda ise çok rahat olduğumuzu söylemeliyim, çünkü firmamız yaklaşık 20 yıldır elektrikli forklift satışı ve servis işini yapmaktadır. Dolayısıyla teknik servisimiz elektrikli makineler konusunda bir hayli tecrübeli. Kısacası "geleceğe hazırız".   

 

rekarma 


Paylaş: 

Diğer Haberler