Geleceğin Temiz Şehirleri Konuşuldu

Kayseri'de iklim değişikliğinin günümüze olan etkilerinin konuşulması ve konu hakkında kitlelere farkındalık kazandırılması adına konferans düzenlendi. Konferansta gelecek nesillerimiz için temiz bir dünya bırakmamız gerektiğinin altı çizildi.

Geleceğin Temiz Şehirleri Konuşuldu

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Anadolu Yayıncılar Federasyonu ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde Kadir Has Kültür Merkezi'nde düzenlenen Çevre, İklim, Turizm ve Medya Konferansı'na katıldı.

 

Konferansta konuşma yapan Bakan Özhaseki, "İklim değişiyor, özellikle sanayi devrimiyle birlikte insanoğlu çok üretmeye başladı. Çok üretince çok tüketmeye başladı. Çok tüketimin neticesinde kirlilik de meydana gelmeye başladı. Gökyüzündeki karbon miktarı son 100 yıl içerisinde neredeyse yüzde 50 arttı. Dünyanın ısısını, ortalama 1 dereceyi geçen oranda etkiledi. Eğer dünyanın ısısı 2 derece artarsa resmen krizler başlar. Bizim, her ne yaparsak yapalım dünyayı kirletme hakkımız yok." şeklinde konuştu.

 

Bakan Mehmet Özhaseki, bu konuda büyük bir mücadele verdiklerini vurgulayarak, "Cumhurbaşkanımızın ‘2053 net sıfır emisyon' hedefine ulaşmak için gayret ediyoruz. İklim Kanunu hazırladık. Türkiye Büyük Millet Meclisi normal çalışmaya başladığında inşallah onu da gözden geçirip bir an önce çıkarmaya gayret edeceğiz" diye konuştu.

 

"Yavrularımıza tertemiz bir çevre bırakmak için gayret ediyoruz"

 

Türkiye'de yeşil alan oranı açısından Avrupa standartlarına yaklaştıklarının altını çizen Bakan Özhaseki, "Bir taraftan 100 milyon metrekare millet bahçesi yapacağız diye hareket ettik. Şu anda 70 milyon metrekareleri yakaladık. Ayrıca, evsel atıklarımızın arıtılması noktasında şu anda nüfusun yüzde 90'ının kullanmış olduğu ve dışarıya attığı kirli suları arıtarak ve temizleyerek tabiata veriyoruz. Aynı şekilde katı atıklarımızı bertaraf tesislerimiz de çoğaldı. Denizlerimizde baştan sona tedbirler alındı, mavi bayraklı plaj sayısında şu anda dünya 3'üncüsüyüz. Ayrıca, Türkiye'nin dünyayı kirletme oranı çok az. Yüzde 1'lerin altında. Allah'ın bir emaneti olduğunu bilerek hareket etmeye ve gelecekte yavrularımıza tertemiz bir çevre bırakmaya gayret ediyoruz." ifadelerini kullandı.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler