GAZİANTEP BOTANİK BAHÇESİ ULUSLARARASI PLATFORMDA

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığına bağlı Botanik Bahçesi, Gaziantepi uluslar arası platformda başarı ile temsil etti.

GAZİANTEP BOTANİK BAHÇESİ ULUSLARARASI PLATFORMDA

20-25 Ekim 2013 tarihleri arasında Yeni Zelanda/Dunedin kentinde bu yıl 5.si düzenlenen Botanik Bahçeleri adlı kongreye katılan Büyükşehir Belediyesi Botanik Bahçesi Müdürü Dr. Zir. Müh. Banu Gökçek Botanik Bahçelerinin Yapılandırılması başlıklı bir sunum yaptı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Botanik Bahçesinin amacı, Gaziantepin Türkiyenin ve Dünyanın floraların da bulunan bitkilerin canlı bir koleksiyonunu oluşturmak, geliştirmek, korumak ve ziyaretçilere tanıtmak olduğunu vurgulayan Banu Gökçek, "Botanik bahçeleri; temel olarak bilimsel (araştırma ve koruma), eğitsel (öğretim, kültür) ve rekreasyonel açıdan önemli işlevlere sahiptir. Dünyada; nesli tükenme tehlikesi bulunan bitki türlerinin saptanması, bitki tür çeşitliliğinin korunması, dünyadaki canlı yaşam ortamlarının ve biyolojik çeşitliliğin sürekliliğinin sağlanması ile tanıtılmasına olanak veren konularda yürütülen çalışmaların yapıldığı merkezlerdir" dedi.

TÜRKİYEDEN 5 BOTANİK BAHÇESİ PLATFORMA ÜYE

Gökçek, "Dünyada toplam 3134 botanik bahçesi bulunmaktadır. Botanik bahçeleri birleşerek bir platform oluşturulmuştur. İngilizcesi Botanic Gardens Conservation International (BGCI) olarak adlandırılan Uluslar arası Botanik Bahçeleri Koruma Birliğidir. Bu birlik 1987de kurulmuştur. 118 tane ülkeyi kapsamaktadır. Bu ülkelerde yer alan kentlerden 622si BGCI üyesidir.Gaziantep Büyük Şehir Belediyesi Botanik Bahçesinin Ocak 2013den bu yana üyesi olduğu platformda Türkiyeden ise toplam 5 botanik bahçesi yer almaktadır" diye konuştu.

BGCIın, her üç senede bir Botanik Bahçeleri adı altında kongre düzenlendiğini belirten Banu Gökçek, "Bu yıl 5.si düzenlenen kongre 20-25 Ekim 2013 tarihinde Yeni Zelanda/Dunedinde gerçekleştirildi. Bu kongreye,Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Botanik Bahçesi olarak Botanik Bahçelerinin Yapılandırılması başlıklı poster sunumla katıldık ve ülkemizi başarıyla temsil ettik.

Gaziantep Büyükşehir Belediyemiz, Botanik Bahçesi botanik bahçelerine verilen önemin arttırılması ve her ilde bir botanik bahçesinin bulunması konularında gösterdiği hassasiyeti uluslararası platforma taşıyarak, ülkemizin ve kentimizin adının bu alanda duyurulmasını sağlamıştır" dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler