FLOWER SHOW İSTANBUL FUARI SONA ERDİ

"Flower Show İstanbul Süs Bitkileri Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı" 7.kez sektör temsilcilerini ağırladı.

FLOWER SHOW İSTANBUL FUARI SONA ERDİ

7. Flower Show İstanbul, Süs Bitkileri, Peyzaj ve Yan Sanayileri İhtisas Fuarı, İstanbul Fuar Merkezinde gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumculuk Dairesi Başkanı Mehmet Sığırcı, açılışta, bakanlık olarak süs bitkilerini kayıt altına alma yönetmeliğini çıkardıklarını, gerek üretim gerekse imalat sahasında nihai tüketiciye ulaştırıncaya kadar süs bitkileri üreticilerini iyi tarım destekleri kapsamında destekleme kararı aldıklarını anlattı.


Sığırcı, şunları kaydetti:                              

"Dekar başına üreticimiz gübreyle birlikte toplam 110 TL destek alacak. Bu destek özellikle çevreye duyarlı olan üreticilerimizin desteklenmesi, üretilenin kayıt altına alınabilmesi, izlenebilirliğin sağlanması açısından çok büyük önem arz etmektedir. Ziraat Bankası kredilerinden, süs bitkileri üreticilerinin ister sera yapımı isterse üretim aşamasında ister imalat aşamasında hangi aşamada bulunuyorsa bulunsun faiz indirimi almasını sağladık. Gelecek dönemde de üreticimizi desteklemek amacıyla Ziraat Bankası ile yapacağımız görüşmelerde, öncesinde Hazine ayağı var, bakanlık olarak 0 faizli krediyi konuşmak istiyoruz."

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı da 2016 yılında İBBnin bütçesinden yüzde 11 yeşile pay ayırdıklarını belirterek, "2004ten bu yana yeşil alanları yüzde 79 arttırdık. Yeni dönemde İstanbulda 200e yakın, 5 bin metrekarelik yeni park alanları oluşturmayı hedefliyoruz" dedi.

İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ Genel Müdürü Murat Ermeydan da fuarları desteklerini ve İstanbulda yapılan peyzaj çalışmalarını yakından takip ettiklerini söyledi.


Rusya                                                

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Osman Bağdatlıoğlu ise Türkiyenin dünyada süs bitkileri sektörü konusunda önemli bir başarı elde ettiğini anlattı.

Antalyanın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek EXPO 2016ya 5 ay kaldığını ifade eden Bağdatlıoğlu, bu fuara da herkesin destek vermesini istediklerini dile getirdi.

Bağdatlıoğlu, "Rusyada bir kriz yaşıyoruz şu anda. Sektörümüz açısından çok zor durumlar geliyor. Çünkü 7 tane tırımız şu anda kapıda, girmiyoruz. Kriz yaratmamak ve yaşanabilecek krizden dolayı göndermedik. Çiçek barıştır ve çiçek sevgidir diyoruz. İktidar ve muhalefetteki herkesi sağduyuya davet ederek ülkemize hayırlı olacak şekilde bu olayı çözmelerini diliyorum" diye konuştu.


Açılış konuşmaların ardından kurdele kesimiyle fuar açılışı gerçekleşti.


Paylaş: 

Diğer Haberler