FLOWER CARPETTE TÜRK MOTİFİ

Belçika’da iki yılda bir düzenlenen dev çiçek halıya Türk motifleri işlendi. Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Olcay, yaptığı konuşmada, Belçika’yı EXPO 2016 Antalya’ya davet etti.

FLOWER CARPETTE TÜRK MOTİFİ

Belçikada 1971 yılından buyana iki yılda bir tarihi Grand Place şehrin meydanında düzenlenen Flower Carpet (Çiçek Halı) etkinliği bu yılda renkli görüntülere sahne oldu. Türklerin Belçikaya göç etmesinin 50. Yılı dolayısıyla Türk kilim motiflerinin yer aldığı 1800 metrekare büyüklüğündeki çiçek halı etkinliğe katılan binlerce kişi tarafından ilgiyle izlendi.

Hazırlıkları bir yıl öncesinden başlayan ve yapımında yüz dolayında kişinin görev aldığı çiçek halıda, 600 bin dolayında çiçek kullanıldı. Türk Hava Yollarının organizasyon sponsorları arasında yer aldığı etkinlikte bir konuşma yapan Türkiyenin Brüksel Büyükelçisi Mehmet Hakan Olcay, Belçikayı EXPO 2016 Antalyaya davet etti. Çiçek halı, 17 Ağustos tarihine kadar tarihi meydanda sergilenecek.

Brükselde bulunan EXPO 2016 Antalya Ajansı yetkilileri, Türkiyede düzenlenecek ilk Expoda Belçikanın da yer alması için temaslarda bulundu. Belçika eski Savunma Bakanı ve şuan Belçika Uluslararası Sergiler Komiseri Leo Delcroix başkanlığındaki bir heyetle görüşen EXPO 2016 Antalya Ajansı yetkilileri EXPO 2016 Antalyada Belçika pavyonu kurulması istedi. Belçikalı yetkililer, Belçika Tarım Bakanlığı başta olmak üzere devletin ilgili kurumları ile görüşerek katılım sağlamak için tüm imkanları seferber edeceklerini belirtti.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler