FLEURANTALYA TOHUMDAN SÜS BİTKİSİ FİDESİ ÜRETİMİNE BAŞLADI

Fleurantalya A.Ş., başarıyla sürdürdüğü çelikten fide üretiminin yanı sıra tohumdan süs bitkisi fidesi üretimine başladı. İlk ürünlerini müşterilerine ulaştıran Fleurantalya, sektörden övücü tepkiler alıyor.

FLEURANTALYA TOHUMDAN SÜS BİTKİSİ FİDESİ ÜRETİMİNE BAŞLADI

Titiz Agro Grup bünyesinde faaliyet gösteren Fleurantalya Süs Bitkisi Üretim ve Pazarlama A.Ş. tohumdan süs bitkisi fidesi üretimine başladı. 2003 yılında kurulan firma sektörün önemli aktörü olmaya devam ediyor. Fleurantalya, Titiz Agro Grup ve Alman Volmary GmbH firmalarının ortak yatırımı olarak 13 yıl önce Antalyada faaliyete başladı. İhracat şampiyonlukları bulunan Fleurantalya A.Ş., sektöre yenilikler sunmaya devam ediyor. Fleurantalya, tohumdan üretilmiş süs bitkileri fideleri projesini başarıyla hayata geçirdi. 2015 yılında Ar-Ge çalışmasını tamamlayan Fleurantalya, bu yıl tohumdan üretilmiş süs bitkileri fidelerini satışa sundu.

 

 

EKOGARDEN ve EKİM SÜS BİTKİLERİ

Fleurantalya A.Ş.nin Türkiye distribütörleri Ekogarden ve Ekim Süs Bitkileri aracılıyla müşterilere ulaşmaya başlayan tohumdan üretilmiş süs bitkileri fideleri sektörden tam not aldı. İlk sevkiyatlar başarılı sonuçlar verirken, üretim potansiyeli piyasadan gelen yoğun talep üzerine artırıldı. İç pazara renklilik ve çeşit katması açısından tohumdan üretilmiş süs bitkileri fidelerini Türkiye pazarına sunan Fleurantalya, böylelikle başarılı bir şekilde sürdürdüğü çelikten üretilen fidelerin yanına başarılı bir ürün yelpazesi daha koymuş oldu. İleri teknolojiyle donatılmış modern seralarda toplamda 60.000 m2 alanda yapılan üretimler yüksek üretim standartlara sahip.

 

 

TAKDİR EDİLEN ÜRÜNLER

Fleurantalya A.Ş. Üretim Şefi Ercan Bilgin, "Bu yılki en önemli atılımımız; tohumdan süs bitkisi fidesi üretimimiz oldu. İç pazarda, özellikle belediyeler ve diğer mevsimlik süs bitkisi üretimi yapan firmaların yüksek talebi üzerine bu konuya eğildik. Zaten bizim ortağımız Alman Volmary firması tohumdan süs bitkisi fide üretimini çok büyük çapta yapıyor. Biz de burada üreterek bu pazar açığını kapatmaya karar verdik. 2015 kış döneminde deneme çalışmalarımıza başladık; müşterilerimize numuneler gönderdik. 2016ının ilkbaharında da siparişlerimiz gelmeye başladı. Aslında biz Ar-Ge sürecini bu yıl da devam ettirmeyi düşünmüştük ancak siparişler artınca üretimi hızlandırmak zorunda kaldık. Gayet başarılı sonuçlar aldık ve müşteriler tarafından da takdir edilen ürünler ortaya çıktı" diye konuştu.

 

 

TAM OTOMASYON SERALAR

Tamamen hijyenik seralarda üretimi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Bilgin, tohumdan süs bitkisi üretimi için tamamen otomasyon sistemini kullandıklarını kaydetti. Üretim Şefi Ercan Bilgin, "Biz Fleurantalya olarak Türkiyenin öncü kuruluşlarından birisiyiz. Bu sektörde örnek olacak ve 13 yıldır ilk yatırımları yapan firmayız. Bizim bir de Almanya kaynaklı ortağımız olduğu için oradan Know-how dediğimiz hazır bilgiler alıp bu bilgileri Antalya ilinin iklim koşuluna göre biz belirliyoruz. Hatta bazı türlerde birkaç hafta erkencilik sağlayabiliyoruz.  Çelik üretimi için hali hızardaki seralarımızda otomasyon, ısıtma, iklimlendirme, sulama hepsinde otomasyon kullanıldığı için tohumdan süs bitkisi üretiminde de sıfırdan başlıyor değiliz" dedi.

Bilgin, "Tohumdan fide üretiminde deneme yapılarak, deneme üretimleri olumlu sonuç verince, direk üretime başlandı. Bununla ilgili ciddi yatırımlar yapılarak üretimimizi katlayarak sürdürmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

 

 

TOHUMDAN SÜS BİTKİLERİ

Geniş bir ürün portföyüne sahip olan Fleurantalya, tohumdan üretilmiş süs bitkileri fidelerinde de zengin bir ürün yelpazesi mevcut.

Tohumdan üretilen süs bitkisi fidelerinin çeşitleri;

 

            Sonbahar - Kış çeşitleri

Viola - Brassica - Bellis - Primula - Ranunculus - Cyclamen - Bellis-

 

            İlkbahar - Yaz çeşitleri

Anthirrinum - Ageratum -Angelonia - Begonia - Capsicum - Catharantus - Celosia - Dianthus - Gazania - Lobelia - Pelargonium - Pentas - Petunia - Salvia Splendens -Tagates - Zinnia -

 

 

ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ

Tohumdan süs bitkisi üretiminin yanı sıra Fleurantalya, çelikten üretilmiş fidelerde lider konumunda. Mevsimlik, Çok yıllık, Herbs (baharatlar ve tıbbi aromatik bitkiler), Ortanca - Petunia üretimin ana kalemleri. Çelikten üretilen aromatik türleri, çok yıllık diğer çeşitleri, mevsimlik çiçekli türleri, Petunya, Ortanca, Sardunyaları saksılı diğer süs bitkileri üretimi yapılıyor. Üretimi gerçekleştirilen çeşitler şöyle sıralanıyor; Hiçbir Kimyasal ilaç kullanılmadan biyolojik mücadeleyle üretilen 48 tür 71 çeşit Tıbbi ve aromatik bitki, 26 tür 120 çeşit Çok yıllık ve yer örtücü bitki, 35 çeşit sakız, top ve balkon tipi sardunya, 20 çeşide yakın ortanca, 115 çeşit Petunia ve calibrachoa ile 51 çeşide yakın Mevsimlik bitki.

 

FLEURANTALYA A.Ş.

Üretim hedefini her yıl yüzde 10 oranında artıran Fleurantalya, yıllık yaklaşık 60 milyon adet süs bitkisi çeliği ve fidesi ihraç ediyor. İç pazarda da bu potansiyel 6 milyona yaklaşıyor. Fleurantalya A.Ş. ürünlerinin büyük bir kısmını Avrupa pazarı oluşturmaktadır.

Yaklaşık 60.000 m2 bulan modern seralarda gerçekleştirilen üretimle, aldığı çeliklerden elde edilen fideleri özel olarak üretilen viyollerde, özel katlı kutularda uçak ve soğutuculu TIRlarla ihraç ediliyor.

 

EXPO 2016 İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA

Fleurantalya, bir başarıya daha imza attı. EXPO 2016 Antalya için bitki ve fide tedariğinde bulundu. EXPO 2016ının prestijli çalışmalarından birisi olan Bitki Heykelleri hazırlayan Kanada merkezli Mosaicultures firmasına bitki heykellerinde kullanılacak bitkilerin fidelerinin tamamını Fleurantalya üretimini yaptı. Üretilen türler Alternanthera - Grass (Carex türleri) - Santolina - Sedum çeşitleridir.

 

 

Bunun yanı sıra Fleurantalya, yine EXPOda ülke bahçesi kuracak olan Hollanda için birçok bitki üretimi yaptı. 

 

 

Fleurantalya Inc., after producing seedlings successfully with vegetative methods, also they started to produce ornamental plant seedlings from seeds. The company already delivered the products to consumers and they expected laudatory response from the industry.


Paylaş: 

Diğer Haberler