FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Erdemli Orman işletme Müdürlüğü, Toros Köyü Arpaalanı mevkiinde, Toros İşletme Şefliği Rehabilitasyon ve Ağaçlandırma sahalarında 2013-2014 dikim sezonunda ilk fidanlar toprakla buluştu.

FİDANLAR TOPRAKLA BULUŞTU

Protokol ve köylü birlikte fidan dikti 

Toros İşletme Şefliği rehabilitasyon ve ağaçlandırma programı çerçevesinde Toros Köyü, Arpaalanı Mevkiinde bulunan sahalarda dikim sezonu ilk fidanların toprakla buluşması ile başladı.  Fidan dikilmesi ile ilgili yapılan törene Mersin Orman Bölge Müdürümüz Abit Baca, Bölge Müdür yardımcısı Salim Karabulut, Erdemli Cumhuriyet Başsavcısı Nebi Kurtgöz, Erdemli Orman İşletme Müdürü Kenan Akduman, Fidanlık Müdürü Can Yüksel, şube müdürleri, başmühendisler, orman işletme şefleri, köy muhtarları ve vatandaşlar katıldılar.

 

  290 bin fidan ağaç olacak

 Törende konuşan Mersin Orman Bölge Müdürü Abit Baca yapmış olduğu açıklamada fidan dikmenin önemin dikkat çekmek için bu töreni gerçekleştirdiklerine vurgu yaptı. Baca "Ağaçlandırma Şube Müdürlüğü ve Etüd Proje Kontrol Başmühendisliğinin katkılarıyla, Erdemli Orman İşletme Müdürlüğümüzce 3 yıldır sürdürülmekte olan Arpaalanı Mevkii rehabilitasyon ve ağaçlandırma çalışmalarında 4. Yıla girmiş bulunmaktayız.  2010 yılından bu tarafa son 3 yılda Arpaalanı Mevkiinde Ekim ve Dikim yoluyla toplam 1147 ha. saha ağaçlandırıldı. 473 ha. Sahaya  215 ton (3 milyar) Karpelli Sedir tohumu ekildi.  674 ha sahaya 839 bin adet fidan dikimi yapıldı. Ayrıca 100 ha sahada bal ormanı tesis edildi. 2013 yılında ise 148 ha sahada 60 ton (822 milyon) karpelli sedir tohumu ekilecek, 330 ha sahada 290 bin adet tüplü sedir ve muhtelif türlerde fidan dikilecektir. 2013 yılı sonu itibarıyla Toros Köyü Arpaalanı Mevkiinde 1625 ha saha ağaçlandırılmış olacaktır. Yapılan ve yapılacak bu çalışmalarda yardımlarını eksik etmeyen  Toros Köyü ve Sorgun Köyü Muhtarlıklarına da ayrıca teşekkür ediyorum. Herkese hayırlı uğurlu olsun" diyerek konuşmasına son verdi.

 

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler