"EXPO TÜRKİYENİN GURURU OLACAK"

Antalya Valisi ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muammer Türker, sergi alanında incelemelerde bulundu.

Alanda ülke bahçeleri yanında yapılacak olan bitki heykeller ile ilgili bilgi alan Vali Türker, EXPOnun Antalya için çok kıymetli olduğunun altını çizip, "Yapılan spekülasyonların bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yetişmemesi gibi bir riski kendi adıma görmüyorum. Öyle bir şeyin telaffuz edilmesini bile doğru bulmuyorum. Bunun Türk müteşebbislerine de devlet gücüne de özel sektör gücüne de bir hakaret olduğunu bir anlamda söylemek istiyorum" dedi.

EXPO 2016 Antalya Ajansı Sergi alanına gelen Antalya Valisi Muammer Türker, alanda incelemelerde bulundu. Aynı zamanda EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Vali Türker, yönetim binası girişinde EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez tarafından karşılandı. Vali Türker, Kanada merkezli Mosaicultures İnternationales firması tarafından yapılacak olan bitki heykellerinin örneklerini inceledi. Vali Türker, Genel Sekreter Haşmet Suiçmez ve genel sekreter yardımcıları ile toplantı yaptı. Yaklaşık 1 saatlik toplantı sonrası, bin 121 dönümlük alana çıkan Vali Türker, ülke bahçeleri, lojistik binaları, müze, kongre merkezi ve kule inşaat alanlarında incelemelerde bulundu ve EXPO Tepesine çıktı.

İNŞAAT FAALİYETLERİYLE İLGİLİ ENDİŞEMİZ YOK

"EXPOnun başkan vekiliyim. Yerelde bu işi takiple sorumlu olan kişi benim" diyen Vali Türker, sıcaklığın arttığı bu günlerde inşaat firmaları ve çalışanlarının büyük bir fedakârlık içinde ve zor iklim şartları altında çalıştığını söyledi. Türker, şöyle konuştu:

"Bizim Türkiyenin inşaat firmalarının, özel sektörün geldiği nokta itibariyle EXPOnun inşaat faaliyetleriyle ilgili en ufak bir tereddüdümüz yok. Bunu zamanında yetiştirme noktasında en ufak bir problem yaşamıyoruz. Hatta şunu söyleyebiliriz, EXPOnun alt başlıkları sahada yapılan işleri tek tek ele aldığımızda, EXPO Kulesi hariç, çünkü projede bir değişiklik olduğu için gecikme oldu, onunda Şubat 2016 içinde tamamlanması planlanıyor. Onun dışındaki bütün alanların 2015 içinde, 2016ya girmeden tamamlanması hedefleniyor. Allahtan bir mani olmadığı sürece, bir kaza bela olmadığı sürece, bütün yapıların 2015 içinde tamamlanması öngörülüyor."

AĞAÇLARIN YARIDAN FAZLASI DİKİLDİ

Botanik EXPO olması nedeniyle ağaçlandırma, çiçek ve bitkilendirmenin zamanında yetişmesinin önemine değinen Vali Muammer Türker, planlanan ağacın yarıdan fazlasının dikildiğini söyledi. Temmuz ve Ağustos aylarında iklimden dolayı dikimlerin çok verimli olmadığını, Eylül ayında bu çalışmaların aralıksız ve hızlı bir şekilde süreceğini açıklayan Vali Türker, EXPOya katılacak ülkeler konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlundan devletin tüm yetkililerine kadar herkesin büyük destek verdiğini vurguladı.

Vali Muammer Türker, "Ülke katılımıyla ilgili 9 aylık bir süre daha var önümüzde, biz bu sayının daha da artmasını planlıyoruz. Bizim burada kendilerine sağlayacağımız alt yapı olanakları da dahil olmak üzere ülkeler; gerek doğrudan devlet kuruluşları, gerekse devletlerin kendilerine temsil yetkisi verdiği birlikler, kooperatifler ve kuruluşların da katılımıyla mevcuttan daha fazla ki şu anda 27 sayısına ulaştık. Çok daha sayıda ülkenin buraya katılmasını biz planlıyoruz." dedi.

ANTALYAYA DEĞER KATACAK

Projede görselliğin daha iyi olması için revizyonlar yapıldığını belirten Türker, EXPO 2016nın Türkiyenin gururu olacağını ve Antalyaya çok önemli bir değer katacağını belirtirken, şunları ekledi:"Kongre Merkezi, Antalyanın yıllardır eksikliğini yaşadığı bir şeydi. Antalya gibi kongre turizmine son derece müsait bir şehirde otellerin sunduğu kapasitenin ötesinde bir kongre merkezimiz yoktu. Burada 5 bin kişilik salonu olan bir kongre merkezi bunu yan salonlarla birlikte kapasitesi 8-9 bine çıkan bir kapasitede kongre merkezi inşa ediyoruz. Bu bile tek başına EXPO projesinin Antalya için ne denli önemli olduğunu ortaya çıkarıyor."

EXPO 2016 ve Kasım ayında gerçekleşecek G20 Zirvesi nedeniyle köprülü kavşaklar, raylı sistem ve yolların yapıldığını, bu projelerin Antalyaya konfor ve yeni iş imkânları sağladığına değinen Antalya Valisi Muammer Türker, EXPO eleştirilerinin hatırlatılması üzerine şöyle konuştu:

"EXPO Antalya için çok kıymetli. EXPO üzerinden yapılan spekülasyonların bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yetişmemesi gibi bir riski kendi adıma görmüyorum. Öyle bir şeyin telaffuz edilmesini bile doğru bulmuyorum. Bunun Türk müteşebbislerine de devlet gücüne de özel sektör gücüne de bir hakaret olduğunu bir anlamda söylemek istiyorum. EXPO çok kıymetli şehrin bütün unsurlarının da buna katkı vermesi gerek diye düşünüyorum".


Paylaş: 

Diğer Haberler