EXPO ALANI BOZULMADAN KORUNACAK

EXPO ALANI BOZULMADAN KORUNACAK

Antalyada EXPO alanı bozulmadan doğasıyla birlikte korunmaya devam edilecek. Bağdatlığolu, alanın korunması gerektiği yönünde protokol bulunduğunu söyledi. Bakan Çelik de alanın turizme hizmet etmeye devam edeceğini ifade etti. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Türel ise alanın botanik park özelliğinin bozulmayacağını kaydetti.

 

 

 

EXPO 2016 Antalya resmen sona erdikten sonra EXPO alanının geleceği tartışma konusu oldu. Alanın bundan sonra nasıl kullanılacağı ile ilgili hala net bir bilgi olmamakla birlikte çeşitli değerlendirmelerde bulunuluyor. Uluslararası Bahçe Bitkileri Birliği (AIPH) Yönetim Kurulu üyesi Osman Bağdatlığolu, İstanbulda yerli ve yabancı basına yönelik düzenlediği basın toplantısında EXPO alanını bozulmadan korunacağına dair protokol bulunduğunu kaydetti. Türkiyeye EXPOyu getirirken öncelikli amaçlarının Türk halkını çiçekle buluşturmak olduğunu söyleyen Bağdatlıoğlu, "Biz amacımıza ulaştık. EXPO alanın; binalarının ve çevrenin bozulmadan kalacağına dair imza atmıştık. Bundan sonrası devletin kararı ama orası doğası bozulmadan hep kalacak" diye açıklamada bulundu.

 

 

ANTALYAYA HİZMET EDECEK

 

EXPO 2016 Antalya Ajansının son yönetim kurulu toplantısında da EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, alanın Antalya ve Türk turizmine hizmet etmeye devam edeceğini kaydetti. Bakan Çelik, "İnşallah önümüzdeki dönem içerisinde de bu güzel alan Antalyamıza ve Türk turizmine hizmet etmeye devam edecektir" dedi.

EXPO 2016 Antalya Bildirgesinin imzalandığını da hatırlatan Çelik, Bildirgenin "Miras" başlıklı bölümünde katılımcı ülkelerin hibe ettiği ülke bahçelerinin kalıcı olacağı belirtildi ve çevre bilincinin artırılması amacıyla  "Yenidoğan Ormanları Projesi" tanıtıldı. Bildirgenin "Gelecek" başlıklı bölümünde ise tüm katılımcıların ortak taahhütleri yer aldı. Bu çerçevede, EXPO ruhunun geleceğe taşınması amacıyla iki yılda bir Antalyada konferans düzenlenmesi ve EXPO sergi alanındaki tesislerin uluslararası teknoloji ve eğitim merkezi olarak kullanılabileceği hususları bildirgede yer aldığını söyledi.

 

 

BOTANİK PARK ÖZELLİĞİNİ KAYBETMEYECEK

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise Dünya Gazetesine verdiği mülakatta EXPO alanını işletme maliyetine dikkat çekerek, bu maliyetin belediye için büyük bir yük olacağını ifade etti. Türel, "EXPOnun botanik bir park olma özelliğini kaybetmemesi lazım. Bunu her halükarda koruyacağız. EXPOnun Antalyanın bir milli projesi olarak yerel dinamiklerle yoluna devam etmesi lazım. Biz belediye olarak tamamen işletmesini yapma konusunda ciddi bir yük almış oluruz. Altından kalkamayabiliriz. Ama bir özel firma tarafından işletmesi halinde, belediye olarak belki bir miktar bedelsiz hisse ile bunun içinde yer alabiliriz. Şeffaf bir ihaleyle buranın işletmesi özel sektör tarafından yapılmalıdır" diye konuştu.

 

 

Peyzaj, Bitki, Tasarım, Şehir, Süs Bitkisi, İkebana, Ekoloji, Ekosistem, Park, Kent, Havuz, Expo, Mimar, Mimarlık, Peyzaj Mimarı, Peyzaj Mimarlığı, İhracat, İthalat, Üretim, Torf, Saksı, Fidan, Fidancılık, Lojistik, Çim, Rulo Çim, Sulama, İlaçlama, Tarım, Tarımsal, Ziraat, Pistoia, Bahçe, Bahçıvan, Bakım, Topiari, Çatı Bahçe, Duvar Bahçe, Yeşil Bina, Ağaç, Çalı, Kesme Çiçek, Çiçek, Yeşil, Leylandi, Taflan, Palmiye, Biyolojik Havuz, Minyatür Bahçe, Teraryum, Bonzai, Orkide, Kaktüs, Kentsel Tasarım, Kentsel Peyzaj, Kent Mobilyaları, Yapısal Peyzaj, Minimal Peyzaj, Fuar, Festival, Hortikültür, Bitki Pasaportu, Lale, Soğanlı Bitkiler, İbreliler, Taç Yapraklılar, Budama, Gül, Bahçe Market, Teras Bahçe, Kent Sosyolojisi, Süsbir, Ağaç Aş, Yalova Garden, Plant, Plant Dergisi, Arifiye Fidancılık, Anfa, Park Bahçeler, Plant Ödülleri, Remzi Adıyaman, Makale, Tema Park, Japon Bahçesi, Türk Bahçesi Gizli Bahçe, Yapısal Elemanlar, Plant Konferans, Oktay Yılmaz, Tarım, Sukkulent, Ardıç, IPM Essen, Flower Show, Çiçek Festivali, Chelsea Flower Show, ISHS, RHS, OAİB, Osman Bağdatlıoğlu, Erol Kaya, Eyyup Karahan, Plant Books, Hobi Bahçe, Plantasyon, Gübreleme, Kokopit, Kent Planlama, Fidanlık, Botanik, Landscape, Plant, Creation, City, Urban Planning, Ornamental Plant, Ikebana, Ecology, Ecosystem, Park, City, Pool, Expo, Architect, Architecture, Landscape Architect, Landscape Architecture, Export, Import, Producting, Peat, Vase, Sapling, Nurseries, Arboriculture, Logistics, Grass, Roll-on lawn, Irrıgation, Watering, Disinfestation, Agriculture, Agricultural, Cultivation, Pistoia, Garden, Gardener, Botany, Plant Care, Topiary, Roof Garden, Wall Garden, Green Building, Tree, Bush, Cut Flowers, Flower, Green, Leyland, Cherry laurel, Palms, Biologic pool, Miniature garden, Terrarium, Bonsai, Orchids, Cactus, Urban Design, Urban Landscape, City Furniture, Structural Landscape, Minimal Landscape, Fair, Festival, Horticulture, Plant Passport, Tulip, Bulbous Plants, Coniferous Tree, Petals, Prunning, Cutting, Rose, Garden Market, Terrace Garden, Urban Sociology, Yalova Garden, Plant Magazine, Arifiye Fidancilik, Anfa, Structural elements, Plant Conference, Oktay Yilmaz, Plant Awards, Remzi Adiyaman, Article, Essay, Theme Park, Japan Garden, Turkish Garden Agriculture, Succulents, Juniperus, IPM Essen, Flower Show, Flower Fest, Chelsea Flower Show, ISHS, RHS, OAIB, Osman Bagdatlioglu, Erol Kaya, Eyyup Karahan Plant Books, Hoby Garden, Plantation, Manuring, Coco Peat, City Planning, Nurser

 


Paylaş: 

Diğer Haberler