EXPO 2023 Kahramanmaraş Açıldı

Türkiye’nin ve Kahramanmaraş’ın temsil edildiği Uluslararası EXPO 2023, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, AIPH Yönetim Kurulu Başkanı Leonardo Capitanio ile çok sayıda davetlinin katılımıyla yapıldı.

EXPO 2023 Kahramanmaraş Açıldı

 

‘Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık' ana teması çerçevesinde hazırlanan projelerle 780 bin metrekarelik muhteşem bir yaşam alanında ziyaretçilerini ağırlayan EXPO 2023'ün açılışına ilgi yoğun oldu.

 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, milletvekilleri, AİPH Yönetim Kurulu Başkanı Leonardo Capitanio, AİPH Genel Sekreteri Tim Briercliffe, belediye başkanları, siyasi parti temsilcileri, oda ve STK temsilcileri, EXPO yetkilileri ve çok sayıda vatandaş da yer aldı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılışa video konferans ile katıldı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği video konferans ile başladı. Tüm Kahramanmaraş'a ve Kahramanmaraşlı vatandaşlara sevgi ve saygılarını ileten Erdoğan, "Himayemizde ve Onikişubat Belediyesinin ev sahipliğinde düzenlenen EXPO 2023'ün şehrimiz ve siz kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum." ifadesini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sergi alanı içerisinde Türkiye'deki şehirlerle birlikte 30'dan fazla uluslararası katılımcı ülke bahçesinin yer aldığını ve EXPO 2023 döneminde Kahramanmaraş'ta yerli yabancı binlerce misafir ağırlama imkanı bulacaklarını kaydetti.

 

Etkinliğin, Cumhuriyet tarihi boyunca bu bölgede gerçekleştirilen en önemli uluslararası etkinlik olduğunu vurgulayan Erdoğan, "EXPO 2023'ün şehrimizin ekonomik, kültürel, ticari ve sosyal hayatına ciddi katkıları olacağına inanıyorum. Bu önemli organizasyonun icrasında emeği, katkısı ve desteği olan tüm kurumlarımızı ve belediyelerimizi tebrik ediyorum. Dünyanın 30'u aşkın ülkesinden Türkiye'ye ve Kahramanmaraş'a teşrif eden katılımcılara tekrar hoş geldin diliyorum." diye konuştu.

 

"EXPO projemizin halkımızın özellikle çocukların rehabilitasyonunda yararlı olacağını düşündük"

Ardından kürsüye EXPO 2023 Yönetim Kurulu Başkanı ve Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek geldi. Mahçiçek, "EXPO hazırlıklarımıza AIPH onayını aldıktan hemen sonra 2018 yılında başladık. Önce dünyayı kasıp kavuran pandemi nedeniyle projede yavaşlamalar oldu ancak toparladık. Açılışa doğru yaklaşırken ise ülkemizin yaşadığı en büyük felaketlerden biri olan depremi yaşadık, binlerce insanımızı kaybettik. Şehrimizde ağır tahribat oldu. Depremlerde Expo alanı hiçbir zarar görmediği gibi, hobi evleri sayesinde binlerce vatandaşımız depremin ilk günlerindeki soğuk kış şartlarında sığınacak bir yuva buldu. Expo alanı güvenli bir liman oldu vatandaşlarımız için. Expo alanımız önce çadır sonra konteyner kamplarına yer sağlayarak depremden zarar gören vatandaşlarımıza yardımcı oldu.

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli idaresi altında deprem yaralarını hızla sarmaya başladık. Tabiatıyla Expo açılışını ertelemek zorunda kaldık. Kahramanmaraş halkının yaralarını yavaş yavaş iyileştirirken, Expo projemizin halkımızın özellikle çocukların rehabilitasyonunda yararlı olacağını düşündük. Halkımızın normal hayata dönmesi, sosyalleşmesi, birlik beraberlik içinde yaralarımızı sarma çalışmalarının devam etmesi için Expo alanını bitirmeye ve nihayet bugün açmaya karar verdik" dedi.

 

 

"Doğa dostu şehir ve duyarlılık"

AIPH yönetimine ve personellerine teşekkür eden Başkan Mahçiçek, "EXPO alanını ve çevresini EXPO ana teması "Doğa dostu şehir ve duyarlılık" a uygun şekilde EXPO'dan sonra sürekliliği sağlayacak projeler planladık ve donattık. Kahramanmaraş kısa sürede deprem yaralarını sararken hemşerilerimizin güven, huzur içinde tabiat ile iç içe yaşayabilecekleri bir şehirleşmenin adımlarını da atmış olduk. Expo alanına komşu bölgede oluşturacağımız 4 milyon metrekare göl Kahramanmaraş şehrimizin çehresini değiştirecektir. EXPO açılışının ülkemizin kuruluşunun 100. Yıl dönümüne rastlaması, Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı Türkiye Yüzyılı hareketine uygun olarak faaliyetler planlanması ayrı bir mutluluk vermektedir bizlere. Bu önemli projenin Kahramanmaraş'a ülkemize hayırlı olmasını dilerken, projenin gerçekleşmesinde emeği olan mesai arkadaşlarıma, dışarıdan destek olan herkese teşekkürü borç bilirim" ifadelerini kullandı.

 

"EXPO 2023'ün şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum"

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör de yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı, "Dünyanın en önemli fuar organizasyonlarından olan EXPO'nun, büyük depremler yaşamış Kahramanmaraş'ımızın ev sahipliğinde gerçekleşmesinden duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu fuarın "Doğa Dostu Şehir ve Duyarlılık" temasıyla şehrimizde yapılıyor olması da oldukça anlamlı. Özellikle yaşadığımız deprem felaketinden sonra, böyle uluslararası organizasyonun yapılabiliyor olması her şeye rağmen şehrin ruhundaki dinamizmi göstermekte ve bu dinamizm bize cesaret vermekte, ümidimizi beslemektedir. Bu vesileyle; Cumhurbaşkanlığımızın himayelerinde gerçekleşen, Türkiye Yüzyılı hedefine katkı sunacak EXPO 2023'ün şehrimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Uluslararası alanda şehrimizin tanınırlığını arttıracak bu organizasyonda emeği geçen herkesi canı gönülden kutluyorum" dedi.

 

Konuşmaların ardından ülke bahçeleri tek tek ziyaret edildi.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler