EXPO 2016 MİMARİ PROJESİ TANITILDI

Ülkemizin ilk kez ev sahipliği yapacağı, teması “Çiçek ve Çocuk”, sloganı ise “Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” olan EXPO 2016 Antalya’nın Mimari Projesi tanıtıldı.

EXPO 2016 MİMARİ PROJESİ TANITILDI

 Bakan Eker; "Antalya, EXPO Onurunu hak ediyor"

 

Proje lansmanına, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı M. Mehdi Eker, Antalya Valisi ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sebahattin Öztürk, Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Yönetim Kurulu ve EXPO Konsey üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı ve EXPO 2016 Antalya Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı M. Mehdi Eker, "EXPO 2016da yeni bir aşamadayız. Bu yeni aşamayı sizlerle birlikte kaydetmekten duyduğum memnuniyeti ve onuru ifade etmek istiyorum. Dünya 160 yıldır bu tür organizasyonlar yapıyor. Paris denince akla gelen Eyfel, Londra denince aklan gelen Kristal Palaca birer EXPO ürünü. 2016 yılında Türkiyenin ilk EXPOsunu düzenleyeceğiz. İlk EXPOya ev sahipliği yapma onuru Antalyanındır. Antalya bunu hak ediyor ve en iyi şekilde hazırlanıyor. EXPO 2016 Antalyanın temasının anlamına dikkat çeken Bakan Eker; "EXPOnun teması çok anlamlı. Biri insanlığın en önemli estetik ihtiyaçlarına tekabül eden hem ekolojik dengeyi gözeten, muhafaza eden bir kavram olan çiçek. Diğeri bundan da daha değerli olan insanlığın geleceği olan Çocuk. Hem masumiyet hem insanlığın vicdanı, geleceği ve masumiyeti. Bu tema ile EXPO düzenleniyor" şeklinde konuştu.

 

EXPO Kulesi yarışma sonucu ile belirlenecek

EXPO 2016 Antalyanın bin 100 dönüm alanda gerçekleştirileceğini kaydeden Bakan Eker; "Bu alanda bahçeleri, rekreasyon alanlarını, bu özel bitki sergilerinin yapılacağı alanları oluşturacağız. Alt yapı çalışmaları başladı. EXPO Konseyi daha geniş bir platform olarak Genel Sekreterlik ile koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Bin 100 dekar alana uygulanacak olan proje unsurlarının teşekkül ettiği, uygulama safhasına geldiğimiz bir noktadayız." dedi. Alanın etrafına yapılan seddenin olası taşkına karşı alanı korumak için yapıldığını hatırlatan Bakan Eker; "EXPO Göleti ve EXPO Tepesi olmazsa olmazlar. Yarışmayla belirlenecek ve EXPOnun simgesi olacak bir yapı kazandırılacak. Antalyanın geleceği için Türkiyenin bu ilk Exposunun sembol anıtı mahiyetinde kültür ve tasavvurlarımızı ortaya koyacak bir kule yapılacak" diyerek sözlerini bitirdi.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler