ERENLER BELEDİYESİ,KENDİ FİDANINI KENDİSİ YETİŞTİRECEK

"Erenler Belediyesinin ilçedeki park ve bahçeler için gerekli olan fidan ve süs bitkilerini bundan böyle kendi bünyesinde yetiştireceği bildirildi."

ERENLER BELEDİYESİ,KENDİ FİDANINI KENDİSİ YETİŞTİRECEK

Belediyenin Park Bahçeler Müdürlüğüne bağlı şantiyesinin içerisinde yeni yapılan iki adet sera da kasım ayında faaliyete başlayacak. Yetiştirilmeye başlanacak olan binlerce fidan ve süs bitkisi ile ilçe genelinde yeşillendirme çalışmalarının sürdürüleceği bildirildi.

400er metrekarelik iki serada, begonya, kasımpatı, yıldız çiçeği, şimşir, taflan v.b mevsimlik çiçek ve fidanların yetiştirileceği seraların; 22 tonluk su deposu, 30 m. den su çekilerek dinlendirme havuzlarında dinlendirildikten sonra püskürtme sistemi ile sulama yapılması, polikarbon üzerine kendi ısısını kendi ayarlayarak güneş enerjisinden de %70 istifade edebilme, %40 açılabilir havalandırma sistemi gibi özellikleri bulunuyor.

Seralarda üretilecek olan süs bitkilerinin Erenler Belediyesi tarafından yapılan yeni parklarda, eski parkların deforme olan bitkilerinin yerine ve refüjlerde yapılan yeşillendirme çalışmalarında kullanılacağı vurgulandı.

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk kendi fidanlarını yetiştirerek yarı yarıya tasarruf sağlayacaklarını belirtti. Öztürk, "Erenler Belediyesi Park ve Bahçe çalışanlarımız Orman Bölge Müdürlüğünde fidan yetiştiriciliği kursuna tabi tutularak eğitimlerini tamamlamalarının ardından üretim faaliyetlerine başlayacağız. Çalışmalarımızda bizlere destek olan Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü ve Hendek Fidanlık Şefliğine teşekkür ediyoruz" dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler