EN BÜYÜK MİRASI ÇOCUKLAR BIRAKACAK

Beylikdüzü Belediyesi’nin geçen yıl ilkini gerçekleştirdiği ve 4 bin ağacın dikildiği etkinlikte bu yıl tam 5 bin ağaç toprakla buluşacak.

EN BÜYÜK MİRASI ÇOCUKLAR BIRAKACAK

Okula yeni başlayan 1. sınıfların katıldığı Ağaç Dikim Töreni’nde “Beylikdüzü’ne en büyük mirası bu minik eller bırakıyor” diyen Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, öğrencilerle birlikte ağaç dikimini gerçekleştirdi, toprağın yapısına uygun farklı özellikteki ağaçların can suyunu da miniklerle beraber verdi.

Fidandan ağaca, ağaçtan ormana” dönüşecek yeşil bir Beylikdüzü için hareket eden Beylikdüzü Belediyesi, bu yıl da okul hayatına yeni başlayan öğrencilerin çevre bilinci ve sevgisini kazanabilmeleri adına sosyal sorumluluğuna devam etti. Geçen yıl 4 bin ilkokul öğrencisine hediye edilen 4 bin ağaç örnek bir uygulama olarak ses getirirken bu sene 17-30 Kasım tarihleri arasında dikilecek tam 5000 ağacın, her biri yine bir öğrenci adına atfedilecek. Belirli yetişkinlikteki ağaç türleri arasında geniş yapraklılarda akçaağaç, dışbudak, ligustrum, ıhlamur, süs armudu, çınar ve zeytin; ibreli ağaçlarda ise göknar, ladin, fıstık çamı ve sedir bulunuyor.  Belediye tarafından bu etkinlik sayesinde ilçenin bazı yanlış noktalarında bulunan ağaçlar, doğru toprak yapısına sahip alanlara kazandırılıyor.

“Toprağa ve İklime Uygun Ağaç Dikiyoruz”

Yaklaşık 2 hafta boyunca sürecek etkinlik için yapılan Ağaç Dikim Töreni, çok sayıda ilkokulun öğrencilerini bir araya getiren bir organizasyon oldu. 1162 Ada içi, Dereağzı Mahallesi, Korukent Caddesi üzeri Özel İlkevin Rehabilitasyon Merkezi arkası Park Alanı’nda yapılan törene katılan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Geçen sene başlattığımız kampanyanın devamını yürütüyoruz. Her yıl ilkokula başlayan öğrencilerimiz adına toprağa ve iklime uygun farklı niteliklerde bir ağaç dikiyoruz. Umuyorum ki çevremize ve ormanlarımıza sahip çıkacak bir nesil yetiştireceğiz. Şehirler büyürken doğal ortamlar aynı oranda büyüyemedi biz bunu vazgeçilmez bir sorumluluk olarak görüyoruz. Ben Beylikdüzü’nün 10-15 sene sonra yemyeşil, pırıl pırıl, orman ve ağaçları ile konuşulacak bir ilçe olmasını istiyorum” diye konuştu.

“Çocuklarımız Ağaçlarla Büyüsün Onlarla Var Olsunlar”

Her bir öğrenci ile ayrı ayrı ilgilenen Başkan İmamoğlu, miniklere ağaç dikiminde eşlik etti, ağaçlara can suyunu verdi. Öğrencilerin hevesi ve neşesi ise keyifli görüntüler oluşturdu. Tüm öğrencilere Beylikdüzü Belediyesi’nin hazırlattığı Tohum Kitap hediye edildi. Kişinin atmosfere yayılmasına neden olduğu karbon miktarını gösteren Karbon ayak izi hesap cetvelinin bulunduğu kitapta bu zararı bertaraf edecek ağaç dikimi sayısını n öneminden bahsediyor. Buna göre kendisinin de 73 ağaç dikmesi gerektiğini belirten Başkan İmamoğlu, “Düşünsenize sadece çocuklarımızla birlikte 5 sene içinde ilçemize 20 bine yakın ağaç kazandıracağız, bu çok değerli. Bundan daha büyük bir miras ne olabilir ki. Çocuklarımız ağaçlarla büyüsün onlarla var olsunlar. Hayatları başarı ile dolsun. Kampanyamız hayırlı olsun. Eğitim camiamıza teşekkür ediyorum. Ayrıca Öğretmenler Günü kutlu olsun” dedi.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler