EMİRGANA ILGIN AĞAÇI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Emirgan’da iki yıl önce kurumaya başlayan dişbudak ağacı ilaçlamalarla iyileşmediği için yerine 20 yaşında bir ılgın ağacı dikti.

EMİRGANA ILGIN AĞAÇI

Emirganda iki yıl önce kurumaya başlayan dişbudak ağacı iki yıl evvel kurumaya başlamıştı. Hayata döndürebilmek için belirli ilaçlamalar ve budamalar yapıldı. Çalışmalardan cevap alınamadı ve kurudu. Ekipler, orman mühendisleri ve orman fakültesi hocaları  gelip incelemesinin ardından kaldırıldı. Yerine sahil kesimlerine ve  tuz baskısına uygun, 20 yaşında bir ılgın ağacı dikildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Park ve Bahçeler Daire Başkanı İhsan Şimşek Emirganda kaldırılan ağaç ile ilgili  açıklama yaptı.  Şimşek, " Görevlerimizden birisi de ağaçları kontrol etmek. Bu ağaçları korurken vatandaşların can güvenliğini de sağlamalıyız. Çalışmalar öncelikli olarak ağaç yetişme şartlarına çok fazla uygun olmayan sahil kesimlerinde tuz baskısına, tuz yoğunluğuna ve tuz serpintisine maruz kalan bölgelerde yapılıyor. Bu çalışma İstanbulda ve bütün şehirlerde uygulanıyor" şeklinde konuştu.


Paylaş: 

Diğer Haberler