EKİNÖZÜNDE 15 GÜNDE 250 BİN FİDAN DİKİLDİ

Elbistan Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Hacı Ahmet Götürler, Ekinözünde15 günlük bir çalışmayla 250 bin fidan dikildiğini söyledi.

EKİNÖZÜNDE 15 GÜNDE 250 BİN FİDAN DİKİLDİ

 

Elbistan Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Hacı Ahmet Götürler, Şardağı Ağaçlandırma Projesi kapsamında Ekinözü kırsalında yapılan çalışmaların tamamlandığını ifade ederek, 15 günlük bir çalışmayla 250 bin fidan dikildiğini söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafındanElbistan ve çevresinde orman alanlarının oluşturulması amacıyla geçtiğimiz yıllarda başlatılan Şardağı Ağaçlandırma Projesi kapsamında, Ekinözü’nde tahsis edilen alanlara 250 bin fidan dikildi.

21 Mart tarihinde başlayan fidan dikiminin, yağış mevsiminden önce tamamlandığını ve fidanların büyümeye bırakıldığını anlatan Elbistan Ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefi Hacı Götürler, Şardağı Ağaçlandırma Projesi kapsamında, kuruyan fidanların yerine dikilen fidanlarla birlikte bu zamana kadar 1 milyonun üzerinde fidan dikildiğini kaydetti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Elbistan ve çevresinin ormanlaştırılması için büyük bir proje hazırladığını ve proje kapsamında fidan dikiminin yapıldığını belirten Götürler, Şardağı Ağaçlandırma Projesi'nin, yeni sahaların tahsis edilmesi ile birlikte büyük bir alana yayılacağını söyledi.

Götürler, Ormancılık Günü'nde başlayan fidan dikiminin 60 kişilik profesyonel bir ekip tarafından yapıldığını ve Nisan yağmurları öncesinde tamamlandığını belirterek, fidan dikim çalışmalarının başarıyla sonuçlandığını dile getirdi.

Fidanların, ilkbahar veya sonbaharda dikildiğine dikkat çeken Götürler, "Geçtiğimiz yıllarda başlatılan Şardağı Ağaçlandırma Projesi kapsamında bugüne kadar yüz binlerce fidan dikildi. Biz fidanların yüzde 20'sinin kuruyacağı tahmini ile çalışıyoruz ve 3 yıl boyunca kuruyan fidanların yerine yenilerini dikiyoruz. Kuruyan fidanların yerine dikilen fidanlarla birlikte bugüne kadar 1 milyonun üzerinde fidan diktik. Fidanlar; sedirKaraçam ve birde yayvan yapraklı dediğimiz orman ağaçları var. Bunlarda Akçaağaç, Dişbudak, daha önce de badem tohumu ekilerek buralar ağaçlandırılıyor" dedi.

Ormanların insanlar olmadan çok rahat bir şekilde yaşayacağını ancak, insanların ormanlar olmadan yaşayamayacağını vurgulayan Götürler, dikilen fidanların çok iyi korunması gerektiğini ifade ederek, özellikle çobanların bu kurallara riayet etmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

Kaynak: www.haberler.com


Paylaş: 

Diğer Haberler