EGZOZA DAYANIKLI AĞAÇ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları’ndan devraldığı 2 milyon 155 bin metrekarelik alana, egzoz dumanına dayanıklı çeşitli türlerde toplam 13 bin 500 adet ağaç dikti.

EGZOZA DAYANIKLI AĞAÇ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayollarından devraldığı 2 milyon 155 bin metrekarelik alana, egzoz dumanına dayanıklı çeşitli türlerde toplam 13 bin 500 adet ağaç dikti.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü ile imzaladığı protokol çerçevesinde, sorumluluğu Karayollarından belediyeye geçen toplam 2 milyon 155 bin metrekarelik yeşil alandaki bakım ve onarım çalışmalarını periyodik olarak sürdürüyor. 22 adet kavşak ile kavşak kollarının bakım ve peyzaj düzenlemelerini üstlenen Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı, söz konusu alanlara başta fıstık çamı olmak üzere egzoz dumanlarına dayanıklı, nefes aldıran, kentin yeşil dokusunu artıran çeşitli türlerde 13 bin 500 adet ağacın yanı sıra, 10 bin 100 adet çalı, 10 bin 300 adet yer örtücü, sarılıcı ve soğanlı bitki dikti. Yaklaşık 9 bin metrekare alanda ise çim zemin uygulaması gerçekleştirdi.


KAVŞAKLARA YENİ ÇEHRE


Kent içindeki 2 milyon 155 bin metrekarelik yeşil alanda, 200den fazla personelle budama, ot temizliği, moloz ve budama artığı kaldırma, bitki çanaklarının açılması ve bitki dikimi gibi çalışmalar yapan Büyükşehir, görüntü kirliliğini ortadan kaldırdığı kavşakların yeni bir çehreye bürünmesini sağlıyor. Ekipler, büyük ölçekli kavşaklarda su kaynaklarının azlığı, yıllık yağış ve nem ortalamalarını göz önüne alarak susuz plantasyon tekniğini uygulayarak 2 yaş üstündeki fıstık çamı fidanları dikiyor; sulama olanağı daha kolay olan küçük ölçekli alanlarda ise peyzaj uygulamaları yapıyor.


ÖZENLİ ÇALIŞMA


Ağaçlandırma ve peyzaj çalışmalarına hız veren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Balçova Köprülü Kavşağında 197 bin metrekare alanda Kıbrıs akasyası ve okaliptüs türleri ağırlıklı olmak üzere 500 ağacın budamasını yaptı. Otogar Köprülü Kavşağında 290 bin 250 metrekare alanda zemin temizliği ve alan hazırlığı yapan ekipler, 586 adet fıstık çamı, 100 adet mavi servi ve 194 adet tesbih ağacı dikti. Sasalı Köprülü Kavşağındaki 55 bin metrekare alanda 74 adet, KarşıyakaKöprülü Kavşağında da yaklaşık 96 bin metrekarelik alanda 69 adet mavi servi ağacı dikimi yapan ekipler, Çiğli Köprülü Kavşağında ise 250 bin metrekare alanda iş makinesi ile toprak serimi ve zemin düzeltme çalışması yaptı. Çalışmalar çerçevesinde, Hamdi Dalan Kavşağında 27 bin 200 metrekare alanda zemin temizliğinin ardından 200 metrekare alana çim seren ekipler,bornova Kavşağında 69 bin 280 metrekare alanda da batı çınarı ile fıstık çamları dikti.


Paylaş: 

Diğer Haberler