DÜNYANIN EN BÜYÜK CANLI BİTKİ HEYKEL SERGİSİ EXPO 2016DA

23 Nisan’da “Çiçek ve çocuk” temasıyla kapılarını açacak olan Türkiye’nin ilk EXPO’su EXPO 2016’da dünyanın en büyük canlı bitki heykel sergisi oluşturuluyor

DÜNYANIN EN BÜYÜK CANLI BİTKİ HEYKEL SERGİSİ EXPO 2016DA

15 dönüm alana yerleştirilen 108 bitki heykelin yapımında 700 bin adet bitki kullanılacak. 10 farklı temada oluşturulan bitki heykellerle insanlığın ilkel hayattan uygarlığa geçişi anlatılıyor. EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, bitki heykellerin alanın en cazip noktalarından biri olacağını söyledi.

 

Türkiyenin ilk canlı bitki heykel sergi alanı 23 Nisanda Antalyada kapılarını açmaya hazırlanan EXPO 2016 Sergi Alanında hayat buluyor. Kanadalı Mosaicultures İnternationales De Montrealin danışmanlığında yürütülen proje kapsamında Kanadada yapımı tamamlanarak EXPO 2016 Alanına getirilen bitki heykellerin bitkilendirme çalışmaları sürüyor.

Türkiyede bir ilk olma özelliği taşıyan bitki heykeller için Kanadadan gelen uzmanlar ile Türk bahçıvanlardan oluşan ekip çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütüyor. Çocuk Adasının çevresinde 10 adaya yerleştirilen 108 bitki heykel, EXPO 2016nın biyoçeşitlilik ve tarih alt temalarına uygun figürlerden oluşuyor.


700 BİN ADET BİTKİ KULLANILACAK

Bitki heykellerde kullanılacak bitkilerin tamamı Antalyada üretildi. Alanda yer alacak ve 4,5 m yüksekliğinde olacak prenses figürü üzerine 250.000 bitki yerleştirilecek. Bitki heykellerin tamamında ise yaklaşık 700.000 adet bitki kullanılacak. Bitkiler figürlerin üzerine uzmanlar tarafından tek tek yerleştiriliyor.

İlk buğdayın yetiştiği Mezopotamyadan uygarlığın doğuşunun tasvir edildiği bitki heykel sergisinde; İpekböceği ve İpek Yolu efsanesi, Asyada tarım ve evcilleştirme, Asyada pirinç ve bambu ekimi, Afrikada hayvan koruyucu kabile "Maasai", umudu sergileyen Ağaç diken adam gibi temalar işleniyor.

BİTKİ HEYKELLER ALANIN EN CAZİP YERLERİNDEN OLACAK

Bitki heykeller çalışmaları hakkında bilgi veren EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Kazım Aydın, dünyanın en büyük canlı bitki heykel sergisinin Antalyada yapıldığını belirterek şunları söyledi;

 

"Bu alanımız 15 dekara tekabül etmektedir. Bu alanımızı 10 farklı bölgeye böldük ve burada da 10 farklı bitki figürü olarak bitki heykellerini yapmaktayız. Bunların da her birinin ayrı teması vardır. Şu an bulunduğumuz alanda ağaç diken adamı görmektesiniz. Bu adam yaşam alanında hiçbir ağaç yok iken ilk ağacı dikmeye başlıyor sonraları da bu şekilde yaşam alanı haline dönüştürdüğü bir alan oluşturuyor. Bu alanımızda şu an ilk diktiği ağaç en büyük ağaç olarak, son diktiği ağaç en küçük ağaç olarak görülmektedir. Burası bir umut alanı olarak duruyor. Bitki heykellerin bulunduğu alan, EXPO 2016 Antalya Sergi Alanının en cazip, en çok gezilen ve en çok fotoğraf çektirilen alanı olacak."  


Paylaş: 

Diğer Haberler