Dünyanın En Büyük Aromatik Bitki Bahçesi

20 çeşit bitki ve ürünün üretilip Türkiye’ye ve dünyaya ihraç edildiği Sakarya Botanik Vadisi'nde kekik, adaçayı, mentol nanesi ve biberiyeden oluşan 65 bin çeşit yeni bitki toprakla buluştu.

Dünyanın En Büyük Aromatik Bitki Bahçesi

20 çeşit bitki ve ürünün üretilip Türkiye’ye ve dünyaya ihraç edildiği Sakarya Botanik Vadisi'nde kekik, adaçayı, mentol nanesi ve biberiyeden oluşan 65 bin çeşit yeni bitki toprakla buluştu. Fide ekimine katılan Yüce, “Bahar bereketiyle geldi, 60 kilometrelik uzunluğa sahip vadimizde çiçekler açıyor. Bugün 65 bin yeni fide ekime başladı. 20 çeşit ürün üretip gelir elde ettiğimiz bahçemiz her geçen gün güzelleşiyor” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, tarımsal kalkınma konusunda hayata geçirdiği projelerle adından söz ettirmeye devam ediyor. Tarımda üretim ve istihdam konusunda Sakarya’nın ismini marka şehirlerin arasına yerleştiren Sakarya Büyükşehir Belediyesi, yüzlerce çeşit bitkiyi ekiyor, üretiyor ve satışını gerçekleştiriyor. Tıbbi, aromatik bitkiler ve peyzaj alanında çalışmalarını hızlandıran Büyükşehir, Sakarya Botanik Vadisi’nde baharın gelişiyle üretimi hızlandırdı.

Organik Üretim

Üretim alanını ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, bir süre önce bitkilerin satışıyla ilgili protokol imzalanan Almanya’daki bir firmanın yetkilileriyle birlikte ürünleri inceledi. Üretim aşamalarını tek tek kontrol eden Yüce, firma sorumlularıyla ilerleyen süreçte ihraç edilmesi planlanan ürünlerle ilgili görüşerek iş birliğinin güçlendirilmesi mesajını verdi. Bahar bereketinin geldiği vadideki fide dikimiyle ilgili detayları anlatan Yüce, tamamen organik, cins olarak gerçek ve hijyenik bir üretimle dünyanın en büyük tıbbi ve aromatik bitki üretim projesini yürüttüklerini ifade etti.

Botanik Vadisi Renkleniyor

65 bin yeni fidenin toprakla buluşmak üzere vadiye geldiğini belirten Başkan Yüce, "Baharla birlikte bulunduğumuz botanik vadimiz de renkleniyor. Başlangıç noktası ile bitiş noktası toplamda 60 kilometrelik bir mesafe ve 3 bin dekarlık bir alan. Burada görüldüğü gibi, 20'ye yakın tıbbi ve aromatik bitki var.  65 bin adeta fidemiz burada toprakla buluşmaya geldi. Ada çayı, biberiye, kedi otu dikimleri yapılıyor. Sakarya Botanik Vadisi'nin hiç bir noktasında ekilmemiş bir alan kalmayıncaya kadar gayretle çalışacağız. Sadece 78 bin kuşburnu fidanı diktik, 100 bin olana kadar devam edeceğiz. Sadece kuşburnu için 300 dönüm ayrıldı. Bitkilerimiz ciddi bir gelişim gösteriyor. Alman firmasıyla iş birliği halindeyiz, bu ürünlerin satışları Almanya'ya yapılmaktadır. Organik, orjinal ve hijyenik bir üretim sistemiyle Sakarya'nın dünyanın en büyük tıbbi ve aromatik bitkiler üretim merkezini oluşturduk. Burası üretiyor ve Sakarya kazanıyor” dedi.


Paylaş: 

Diğer Haberler