DÜNYA ANNELERİNİN ÇİÇEĞİ ANTALYADAN

DÜNYA ANNELERİNİN ÇİÇEĞİ ANTALYADAN

Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Anneler Günü nedeniyle 36 ülkeye 30 milyon dal kesme çiçek ihraç edildiğini, 12 milyon dolarlık gelir elde edildiğini söyledi. Bağdatlıoğlu, iç pazarda başta İstanbul ve Ankara olmak üzere tüm Türkiyeye Anneler Günü nedeniyle 10 milyon dal karanfil gönderdiklerini kaydetti.


Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Anneler Günü nedeniyle 36 ülkeye 30 milyon dal kesme çiçek ihraç edildiğini, 12 milyon dolarlık gelir elde edildiğini söyledi. Bağdatlıoğlu, iç pazarda baştaİstanbul ve Ankara olmak üzere tüm Türkiyeye Anneler Günü nedeniyle 10 milyon dal karanfil gönderdiklerini kaydetti.
Anneler Günü nedeniyle Antalyadan 36 ülkeye çiçekler yola çıktı. Bu yıl Anneler Günü için başta Antalya ve İzmirden 30 milyon dal kesme çiçek ihraç edilirken, 12 milyon dolar gelir elde edildi. Ayrıca, hava koşullarının güzel olması nedeniyle iki katına çıkan üretim iç pazarda hareketlilik yaşattı. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm Türkiyeye Anneler Günü nedeniyle 10 milyon dal karanfil gönderildi.
36 ÜLKEYE 30 MİLYON DAL ÇİÇEK
Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Anneler Gününde karanfil bolluğu yaşandığını söyledi. Dünya annelerinin çiçeğinin Antalyadan yola çıktığını belirten Bağdatlıoğlu, şöyle konuştu: "Anneler Gününde geçen yıl 32 ülkeye 25 milyon dal kesme çiçek göndermiştik. Bu yıl aynı dönemde 36 ülkeye 30 milyon dal ihracat gerçekleştirdik. Bu dönemde elde edilen gelir 12 milyon dolar. Başta HollandaAlmanyaİngiltere ve eski Doğu Bloku ülkelerine kesme çiçek ihracat gerçekleştiriyoruz."
TERCİH KIRMIZI KARANFİL
İklimin bu yıl güzel olmasından dolayı ürünün iki katına çıktığını ifade eden Osman Bağdatlıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: "İç pazarda büyük hareketlilik yaşanıyor. Üretimin fazla olması iç piyasayı hareketlendirdi. İç pazara 10 milyon dal çiçek sunuldu. Anneler Gününde Türkiyede anneler için çok ucuz ve kaliteli karanfil temin edilecek. Geçen yıllara göre çok daha uygun fiyatlar. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm Türkiyeye, annelere karanfil gönderiyoruz. Anneler Gününde çiçek tercihi kırmızı karanfildir."    


Paylaş: 

Diğer Haberler