DOĞA DOSTU ÇOCUKLAR

DOĞA DOSTU ÇOCUKLAR

Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, 39.73 km2lik bir alana yayılan ve 450 bine yaklaşan bir nüfusa sahip olan Kartalda 2014 yılında önemli projeleri gerçekleştirdi. Küresel ısınmanın ve insan kaynaklı çevre kirliliği ile ilgili tartışmaların had safhaya çıktığı günümüzde, çevrenin korunması konusunda proje üzerine proje gerçekleştiren Kartal Belediyesi, özellikle çocuklara çevre bilincinin aşılanması konusunda sürekli bir faaliyet yürüttü.

 

Bir yanı orman, bir yanı deniz ile çevrili Kartalda çevre ile ilgili önemli projeleri Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü gerçekleştirdi. Müdürlüğün yürüttüğü ve Kartalda "Ambalaj Atıklarının Kaynağında Ayrı Toplanması ve Geri Kazanımı" projesi 2014 yılında da devam etti. Ambalaj atıklarının çevreyi kirletmesini önlemek ve vatandaş nezdinde bilinç oluşturmayı hedefleyen proje, "Üret, kullan, at" tüketim anlayışını değiştirmeyi hedefledi. Kartalda yaşayan vatandaşları; tükettikleri ürünlerin özellikle ambalajlarının geri dönüşüme tabi tutulması ve ekonomiye geri kazandırılması konusunda yönlendirmeyi hedefleyen proje; kağıt, cam, metal, plastik, kompozit gibi geri kazanılabilir malzemelerin evsel atıklardan ayrı bir şekilde biriktirilmesi konusunda bilgilendirme ve bu malzemelerin düzenli olarak toplanmasını öngördü.

 

Tohumlar Fidana, Fidanlar Çevreye

 

Erozyonun ciddi bir tehdide dönüştüğü ve yeşil alanların her geçen gün giderek azalmasından hareketle Kartaldaki ağaç sayısını artırmayı hedefleyen Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, Kara Çam tohumu dağıtmaya başladı. Bio plastik ve geri dönüşümlü kağıttan yapılan, doğa dostu, 1-3 yıl arasında doğada çözülerek gübreleşen, insan sağlığına ve çevreye zararlı hiçbir madde içermeyen ve halojensiz mürekkep kullanılarak üretilen Kara Çam tohumlu "Doğa Dostu" kalemlerden bugüne kadar 5 bin adet dağıtıldı.  Kapaklarında Kara Çam tohumları bulunan kalemlerin karton ambalajının iç kısmına da karaçam tohumlarının ekim talimatı yazıldı. 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler