DEV BOTANİK PARKI GELİYOR

Bursa’da Vakıfköy’den başlayıp Ankara Yolu’na kadar uzanacak olan ve toplamda 300 bin metrekarelik dev bir alanda gerçekleştirilecek olan Vakıf Botanik Parkı projesinin ihalesi için geri sayım başladı.

DEV BOTANİK PARKI GELİYOR

Vursa Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaa edilmesi planlanan, Ankara Yolunun altına soluk aldıracak dev bir botanik parkı hayata geçirmeye hazırlanıyor. 

Bursa Soğanlıda Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Erdem Saker tarafından yaptırılan botanik parkın hemen peşinden ikinci botanik park olma özelliğini taşıyacak olan Vakıf Botanik Parkı, Vakıfköyden başlayacak ve Ankara Yoluna kadar uzanacak. Toplam alanı 300 bin metrekare olan parkın ilahesine yakında çıkacak olan Büyükşehir Belediyesi, projenin tamamını kısa müddette hizmete almayı tasarılıyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Vakıf Botanik Parkının şehrin en büyük parklarından biri olacağını kaydetti. Bilhassa Osmangazi ve Yıldırım gibi yeşil alan miktarı az olan bölgelerde bu tür çalışmalara ağırlık verdiklerini belirten Başkan Altepe, "Bursada takriben 2 milyon metrekarelik alanı parklandırdık. Şimdi de Yıldırımın Vakıf bölgesindeki 300 bin metrekarelik alanı bu silsileye katmak için kolları sıvadık" diye konuştu.

Vakıf Botanik Parkıyla alakalı çalışmalara takriben 1 sene önce başladıklarını ama tahsis işlemlerinin uzun sürmesi sebebiyle çalışmaları bitiremediklerini vurgulayan Başkan Altepe, "Önceden buraya ıhlamur, sedir ve çam türündeki yetişmiş ağaçları nakletmiştik. Şimdi tüm tahsis işlemleri bitirdi. Son tertip etmeleri de yaparak yakında ihaleye çıkmak ve çalışmaları bitirmek istiyoruz" dedi.

Vakıfköy ile Ankara Yolu arasında toplam 300 bin metrekarelik alanda kurulacak olan Vakıf Botanik Parkında, oturma ve yürüyüş gruplarının yanı sıra rekreasyon alanları, futbol, voleybol ve basketbol alanları, tematik bahçeler yer alacak. 11 bin metrekarelik gölet de bulunacağı parkta çeşitli sosyal alanlar da bulunacak.


Paylaş: 

Diğer Haberler