DAHA YEŞİL BİR KÜÇÜKÇEKMECE

Daha yeşil bir ilçe için çalışmalarını sürdüren Küçükçekmece Belediyesi, önemli projelere imza atıyor. Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz: Daha yeşil bir Küçükçekmece için çalışıyoruz.

DAHA YEŞİL BİR KÜÇÜKÇEKMECE

İstanbul Küçükçekmece Belediyesi, ilçede 21 mahallenin tamamında vatandaşların dinlenip yeşil dokunun tadını çıkarıp, spor yapacağı, çocukların gönüllerince eğlendiği park alanlarıyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Türkiyenin ilk yeşil sertifikalı kamu binasına sahip olan Küçükçekmece Belediyesi, yeşil alanlar çalışmaları ayrı bir önem veriyor. Daha yeşil bir ilçe için çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Küçükçekmece Belediyesi, birbirinden önemli projelerle adından söz ettiriyor.

 

 

YEŞİL ALAN ve PARK ÇALIŞMALARI

 

Yeşile son derece önem verdiklerini, Türkiyenin ilk yeşil sertifikalı kamu binasında hizmet verdiklerini hatırlatan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, "Halka hizmet noktasında çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yeşil alan ve park çalışmalarımıza büyük önem verdiğimiz gibi geleceğimiz olan çocuklarımızın da gönlünce gülüp oynamaları için çocuk oyun parkı yatırımlarını bir bir tamamlıyoruz. Kullanım ömrünü tamamlamış ve tehlike arz eden çocuk oyun parklarını yenileriyle değiştiriyor, ihtiyaç noktasında belirlenen alanlarda yeni oyun parkı alanları oluşturuyoruz. Ailece dingin ve huzurlu bir gün geçirmek isteyenler için de ilçemizde iki yeni sosyal tesisi ve macera parklarını hayata geçirdik. Küçükçekmecede yeni projeler hayat bulmaya devam edecek" dedi.

 

Küçükçekmecede hizmet veren ve farklı özellikleriyle öne çıkan yeşil alan çalışmalarından bazıları şunlar;

 

 

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ MACERA PARKLARI

 

Küçükçekmece ilçesinde 2 adet Macera Parkı bulunmaktadır. Soğuksu Macera Parkı, Cumhuriyet Mahallesinde bulunan 41 dönümlük Soğuksu Parkı içerisinde, Selçuklu Macera Parkı ise Atakent Mahallesi 1. Etapta bulunan 48 dönümlük Selçuklu Parkında bulunmaktadır. Macera Parkları dahilinde; kaya tırmanışı alanı, skate park, açık spor alanları, güvenlik ekipmanlı ağaçlar arası macera parkurları, zipline teleferik hattı, 15 metreden serbest düşüş platformu, 13 metrelik tırmanma duvarı, basketbol sahası ve ahşap oyun grupları yer almaktadır.

 

 

SELÇUKLU PARKI ve AMFİ TİYATRO

 

17 dönümlük park alanı içinde bulunan Atakent Mahallesi 1. Etaptaki Selçuklu Caddesinde bulunan park, 2017de hizmete sunuldu. Park içerisinde 1000 kişilik amfi tiyatro ve sahne binası da bulunmaktadır. Yapay dere ve göleti de olan parkta 120 kişi kapalı alan ve 90 kişilik açık terasta olmak üzere toplam 210 kişilik sosyal tesis bulunmaktadır. Çocuk oyun grupları, seyir alanları, 5 kameriyelik piknik alanı ve otopark da bulunmaktadır.

 

 

SELÇUKLU SOSYAL TESİSLERİ

 

Toplam inşaat alanı 51 dönüm olan Atakent Mahallesi 1. Etaptaki Selçuklu Caddesi üzerindeki Selçuklu Parkı içerisinde bulunan tesis Nisan 2017de halkın hizmetine sunuldu. Sosyal tesis; 120 kişi kapalı alan ve 90 kişilik açık terasta olmak üzere toplam 210 kişiliktir. Çocuk oyun grupları, seyir alanları, 5 kameriyelik piknik alanı ve otoparkı da bulunmaktadır.

 

 

 

SOĞUKSU SOSYAL TESİSLERİ

 

Yaklaşık 41 dönümlük alandaki Soğuksu Parkı dahilinde bulunan tesis Şubat 2017 tarihinde hizmete açıldı. Küçükçekmece Gölü manzaralı tesis, 80 kişi kapalı alan, 84 kişi terasta olmak üzere toplam 164 kişi kapasitelidir.

Toplam inşaat alanı 520 m2 olan tesis çevresinde 3 adet Karadenize özgü Serender evleri de bulunmaktadır.

 

 

NURETTİN ŞEN PARKI

 

Halkalı Merkez Mahallesindeki Belediye Başkanlık binasının hemen altında inşa edilen park 36 dönümlük büyük bir alana sahip. 2015 yılında hizmete giren yatırım dahilinde, koşu parkuru, bisiklet parkuru, fitness alanları, çocuk oyun alanları, piknik alanları ve yapay dere mevcut.

 

 

ZÜLFİKAR PARKI

 

Atakent Mahallesi, 3. Etap, 213. Sokakta bulunan ve 2015 yılında tamamlanan yatırım dahilinde açık spor alanları, süs havuzları, yürüyüş ve dinlenme alanları, fitness spor donatıları, kameriyeler ve yeşil alanlar bulunmakta.

 

 

BELEDİYE ANAOKULU PARKI

 

Beşyol Mahallesindeki Belediye Anaokulunun yanında bulunan park, 2 dönümlük bir alanda inşa edildi. Bu park, özel bir parktır. Parkta bulunan 3 basamaklı çim amfi, 3 adet ahşap oyun kulübesi, 1 metrelik çim oyun tepesi, oturmak için ahşap kütükler, çocuklar için tırmanma kütükleri, oyun tüneli, 10 adet çocuklar için sebze yetiştirme parseli parkı özel bir park haline getiriyor.

 

 

ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI

 

Atakent Mahallesi Cumhuriyet Caddesi ile 222. Cadde arasında kalan park, toplamda 16.540 m2 alana sahip. 2015 yılında açılışı yapılan park hastane, anaokulu, market, üstgeçit, konuk evi ve labirent gibi görsel yapılar kullanılarak adeta küçük bir şehir olarak tasarlanmış. Eğitimlerde 16 bisiklet, 15 akülü araç kullanılıyor. Ayrıca, park Türkiye engelli çocuklar için trafik eğitimi verilen ilk park olması nedeniyle de Küçükçekmece Belediyesinin gurur duyduğu bir proje.

 

 

HALKALI ÇAMLIK PİKNİK ALANI

 

Piknikçileri ağırlayan, 26 bin m2lik Halkalı Çamlık Piknik Alanındaki yeşil alanlar komple yenilendi. Kış aylarında devrilen ağaçlar yerine yapraklı orman ağaçlarının dikildiği alanda bisiklet ile yürüyüş yolları yapıldı. Ayrıca fitness alanları da yenilenerek Küçükçekmecelilerin hizmetine sunuldu. Modern çocuk oyun gruplarının da eskiyenleriyle değiştirildiği alana, 80 adet kamelya yerleştirildi. Alanda bulunan çeşmeler de tamiratı yapılarak vatandaşların kullanımına sunuldu.

 

 

Küçükçekmece Municipality continues to work on park areas where citizens will rest and enjoy the green touch, sports and children will have fun in 21 different hometowns in the district. Küçükçekmece Municipality, which continues to work for a greener district, succeeds in making mention of each other important projects in this area.

 

 


Paylaş: 

Diğer Haberler