ÇİN, EXPO 2016YA KATILIM ANLAŞMASINI İMZASINI

Çin Halk Cumhuriyeti, Türkiye’nin ilk EXPO’su EXPO 2016 Antalya’ya katılım anlaşmasını imzaladı.

ÇİN, EXPO 2016YA KATILIM ANLAŞMASINI İMZASINI

Alanı ikinci kez gezdiğini söyleyen ve anlaşmaya ülkesi adına imza koyan Çin Çiçekçiler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Zhan Yinchao, "Çin bahçesinin çok farklı ve ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir bahçe olmasını istiyoruz" dedi.

Çin, bahçelerine ‘Ay Mücevheri adını verecek.

Antalyanın Aksu İlçesinde bin 121 dönümlük alanda ‘Çiçek ve çocuk temalı EXPO 2016 Antalyada çalışmalar aralıksız sürerken, Çin heyeti, EXPOya katılım sözleşmesine imza atmak için Türkiyeye geldi.  Çin Çiçekçiler Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Zhan Yinchao başkanlığındaki 14 kişilik heyet, Aksu İlçesindeki sergi alanında EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreter Vekili Faik Akturan tarafından karşılandı.

Çin heyetine, alandaki çalışmalar, ülke bahçeleri ilgili görsel ve teknik bilgi sunuldu. Heyetler arasında bilgi alışverişinin ardından, alan gezisi yapıldı. Çinin kendi ülke bahçesini kuracağı 3 bin 150 metrekarelik alanda inceleme de yapıldı.

İncelemelerin ardından EXPO 2016 Antalya Ajansına gelen Çin heyetini, EXPO 2016 Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez karşıladı. Türkiyenin ilk EXPOsuna Çinin katılmasının onur verici olduğunu belirten Suiçmez, gerekli her türlü desteğin verileceğini vurguladı. Daha sonra anlaşma törenine geçildi ve katılım sözleşmesine Zhan Yinchao ile Suiçmez birlikte imza koydu. Genel Sekreter Haşmet Suiçmez, Zhan Yinchaoa özel koleksiyon bir seramiği takdim ederken, Çinli Yinchao da, Genel Sekreter Suiçmeze 1644 ile 1911 yılları arasında Çinde hüküm süren Qing Hanedanının hazırladığı bir fermanı takdim etti.

EXPO 2016 Antalya sergi alanına ikinci kez geldiğini söyleyen ve heyete başkanlık eden Zhan Yinchao, şöyle konuştu;

"Bu gelişimde alandaki çalışmaların ne kadar hızlı ilerlediğini gördüm. Mimari çalışmalar şekillenmiş. EXPO 2016 Antalyanın diğer Expolardan çok farklı olacağa benziyor. Özellikle temasının ‘Çiçek ve Çocuk olması çok anlamlı. Antalyada kuracağımız Çin bahçesinin çok farklı olmasını, ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir alan olmasını istiyoruz. Çinde iki farklı tarz var. Birincisi geleneksel, ikincisi ise modern tarz. Kuracağımız bahçede, bu iki tarzı da yansıtmak istiyoruz."

Çin heyetindeki görevliler alanı hem fotoğraf makinası hem de kamera kaydı ile görüntüye aldı ve tüm detayları not etti. EXPO 2016 Antalyada Çin Bahçesini kuracak olan Pekin Peyzaj ve Geleneksel Çin Mimarlık Mühendislik Şirketinin Bahçe Tasarım Şefi Wei Yan ise yapılacak bahçenin kalıcı olacağını, İpek Yolundan bugüne devam eden Türk-Çin dostluğunun güçlenmesine katkı sağlayacağına inandığını belirtti.

Yapacakları bahçe hakkında ipuçları veren Yan şöyle konuştu:

 "Türkiye için ay çok önemli. Bayrağınızda da ay var. Ay Çin için de çok önemlidir. Hatta Çinde Ay Festivali vardır. Türkiyeye saygımızın da bir göstergesi olması için bahçemizin ismini Ayın Mücevheri koyacağız. Antalyaya müthiş bir bahçe bırakmak istiyoruz. Umarım EXPO 2016 Antalya, büyük başarılara imza atar"

Çin heyeti Antalyada ülke bahçelerinin yapımı için inşaat ve mühendislik firmaları ile görüşmeler de yapacak.


Paylaş: 

Diğer Haberler