ÇİM BİÇME MAKİNESİ İLE DÜNYA REKORU

ÇİM BİÇME MAKİNESİ İLE DÜNYA REKORU

Dünyanın en büyük içten yanmalı motor üreticisi Honda, 1000 cclik motoruyla çim biçme makinesine hız rekoru kırdırdı. 2015 yılında Formula 1e dönüş yapacak olan Honda, VTR Firestormun motoruyla bir çim biçme makinesini 187,60 km/slik hıza ulaştırdı.

Geçtiğimiz yıl 27 milyon 400 bin otomobil, motosiklet ve güç ürünü üreten Honda, VTR Firestorm motosikletinin 109 HPlik 1000 cc motoruyla bir çim biçme makinesini 187,60 km/slik hıza ulaştırarak Guiness Dünya Rekoru kayıtlarına girdi.

2015 yılında Formula 1e dönüş yapacak olan Honda, motorsporlarındaki hızını ve motorlarının performansını her alanda tescillemeyi sürdürüyor. Honda İngiltere, hız rekoru denemesi için İngiltere Turing Otomobil Şampiyonasında üretici desteği verdiği Team Dynamics ekibini görevlendirdi. Honda HF2620 çim biçme makinesini baştan aşağıya yenileyen ekip, tamamen yeni bir şasi üretmenin yanı sıra Honda VTR Firestormdan alınan 1000 cclik motor kullandı. Orijinal çim biçme makinesi görüntüsüne sadık kalınması için büyük çaba harcayan ekip gövdeyi karbon fiberden üretirken çim haznesini de yakıt deposu, yüksek kapasiteli yağ soğutucu ve ikincil su soğutucusu olarak kullandı. Tekerleklerse bir ATVden alındı. Yeniden tasarlanmış olmasına rağmen çim biçebilme özelliğini korumayı başaran ekip, bunun için dakikada 4000 devir yapabilen bir elektrikli motora görev verdi.

0-100 km/s hızlanma sadece 4 saniye

Gerçekleştirilen mühendislik eseri, 140 kglik ağırlığına karşılık 109 HP güç ve 96 Nm tork verisinin ötesinde ton başına 532 HPlik güce sahip oldu. Sadece 4 saniyede 0dan 100 km/slik hıza ulaşan çim biçme makinesinin maksimum hızıysa 209 km/s.

100 metrelik hız radarı menzilinde bulunan zamanı tutmayla görevli memurlar, çim biçme makinesinin her iki yönde de hızını ölçtüler ve iki yöndeki hızların ortalaması olan 187 km/s, Guiness Rekorlar Kitabına girdi. Ancak rekorun kaydedilmesinden önce elbette makinenin bir çim biçme görevi yapıp yapamadığını da kontrol ettiler. Böylece Team Dynamics tarafından geliştirilen çim biçme makinesi, 109 HP günündeki 1000 cclik motoruyla bir önceki rekordan 46,25 km/s daha yüksek bir hıza ulaştı.


Paylaş: 

Diğer Haberler