ÇİFTÇİ PEYZAJI ALMANYA`DA İNCELEDİ

Almanyada çeşitli programlara katılan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, peyzaj ve bahçe bitkileri firmaları ile buluştu.

ÇİFTÇİ PEYZAJI ALMANYA`DA İNCELEDİ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, İstanbul Ağaç A.Ş. Genel Müdürü Murat Ermeydan ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Projeler Koordinatörü İbrahim Halil Ünlü ile beraberindeki heyet Almanyanın Düsseldorf, Essen, Köln şehirlerinde çeşitli programlara katıldı.

Program kapsamında, İstanbulda 1997 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesinin bir iştirak şirketi olarak kurulan İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş.ni ziyaret eden, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ve beraberindeki heyet burada 300 bin metrekarelik alana kurulu olan Alibeyköy Fidanlığını gezerek bilgiler aldı. Peyzaj uygulamalarıyla şehir estetiğine katkıda bulunarak yaşam kalitesini arttırmak amaçlı bitki ve ağaçları inceleyen heyet, peyzaj alanında materyal temini açısından mevsimlik çiçek, gül bakımı ve yetiştirilmesi, ağaçların doğaya ve şehirlere uyumu açısından istişarelerde bulundu.

ALMANYANIN EN BÜYÜK FİDANLIĞI WİLHELM LEY ZİYARET EDİLDİ

İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. davetlisi olan heyet daha sonra Almanyanın Düsseldorf kentine geçerek 1891 yılında kurulan Wilhelm Ley firmasına ziyaret etti. Wilhelm Ley Genel Müdürü Christoph Dirksen ve Şirket Satış ve Danışmanı Gregor Buschkötter sunumlarıyla fidanlıkları ve üretim tesislerini gezen heyet, ağaçların yetişme ve gelişme evrelerini inceledi.

DÜNYA BAHÇECİLİK FUARI

Heyet, programın 3. gününde Almanyanın Essen kentinde 50 ülkenin katılımı ile IPM ESSEN Çiçekçilik, Tarım ve Peyzaj Fuarına katıldı. Burada stantları gezen heyet daha sonra Plant Dergisinin organizasyonuyla gerçekleşen, Büyük Türk Günü etkinliklere katılmak üzere SMS Marmara Group standına geldi. Büyük Türk Günü etkinlikleri kapsamında kalabalık bir kortej şeklinde etkinliğin düzenleneceği salona geçen katılımcılar ellerindeki Türk bayrakları ile fuarda ilgi odağı oldu. Kortejin başını çeken Türk protokol üyeleri yol boyunca fuar katılımcılarını Türk Gününe davet etti. Etkinliklerin gerçekleşeceği salona yürüyüş sırasında Almanya Konsolosluk temsilcileri, elçilik diplomatları, valiler, belediye başkanları ve Türkiyeden gelen çok sayıda katılımcı iştirak etti. Kalabalığı etkinliğin düzenleneceği salonun girişinde yine folklor ekibi karşıladı. Salonun girişinde ayrıca davetlilere Osmanlı Şerbeti ikram edildi. Plant Dergisi Türk Günü Sektör Buluşması protokol konuşmaları ile başladı. Programda Plant Dergisi imtiyaz sahibi H. Remzi Adıyaman açılış konuşması yaptı.

HARRAN TOPRAKLARININ İHTİYACI VAR

Programda konuşma yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, fuarların önemine dikkat çekti. Başkan Çiftçi şunları söyledi:"Essendeki peyzaj ve süs bitkileri fuarına ilk kez katıldık. Bizi davet eden İstanbul Büyükşehir Belediyemize bağlı İstanbul Ağaç A.Ş. Genel Müdürü Murat Ermeydana teşekkür ediyorum. Süs bitkiliği ve peyzaj anlamında şehirlerimizin dönüşmesi noktasında çok önemli ufka sahip olduğumuzu, fuardan istifade ettiğimizi ve artık yaz güneşiyle kavrulan ama bereketli topraklar olan Harran topraklarına da bu sektör temsilcilerinin bir bakış açısının olması gerektiğini ve hepsini Şanlıurfaya davet ettiğimi belirtmek istiyorum. Bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

Konuşmaların ardından Ege ve Karadeniz halk oyunlarından örnekler sergileyen Almanya Türk Halk Oyunları ekibi ise en büyük ilgiyi gördü. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, organizasyona katılan ve yine etkinliklerde emeği olanlara organizasyonun plaketlerini takdim etti. Törenin ardından toplu fotoğraf çekimi gerçekleşti.

Türk Günü Sektör Buluşmasına; Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçinin yanı sıra Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, İstanbul Ağaç A.Ş. Genel Müdürü Murat Ermeydan, IPM Essen yetkilileri, Almanya Essen Başkonsolosluğu görevlileri, Bayındır Kaymakamı Barbaros Baran, SÜSBİR Başkanı Selahattin Altun, TÜRKTOB Başkanı Yıldıray Gençer, Tohumculuk Daire Başkanı Mehmet Sığırcı, Orta Anadolu İhracatçılar Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu katıldı. Program sonrasında Urfa Sıra Gecesi ekibi Urfa türkülerini seslendirdi. Ekibin en dikkat çeken yönü ise grubun solisti dışında diğerlerinin müzisyenlerin Alman olmasıydı. Heyet, Almanyadaki son gününde Kölnde bulunan peyzaj ve bahçe bitkileri firmaları ile buluştu. Burada doğal yaşam, tabiat alanları, bitki uygunluğu gibi konularda bilgiler aldı.


Paylaş: 

Diğer Haberler