ÇİÇEKLER TASARRUF SAĞLIYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi, geçen dönem hizmet alımı yöntemiyle temin edilen çiçek ve bitkileri artık iki ayrı serada kendi yetiştiriyor.

ÇİÇEKLER TASARRUF SAĞLIYOR

 

Antalya Büyükşehir Belediyesi, geçen dönem hizmet alımı yöntemiyle temin edilen çiçek ve bitkileri artık iki ayrı serada kendi yetiştiriyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “Kendi ürettiğimiz çiçekler, Antalya’yı güzelleştirmenin yanında büyük tasarruf sağlıyor” dedi.

 

Büyükşehir Belediyesi, Antalya için üretmeye devam ediyor. Üretimde kendi imkanlarını sonuna kadar kullanan Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaçlarını kendi tesislerinde üreterek, belediye harcamalarında büyük tasarruf sağlıyor. Başkan Mustafa Akaydın, tasarruf anlayışı çerçevesinde Hurma bölgesinde 3 bin metrekaresi sera, 6 bin metrekaresi açık alan olmak üzere toplam 9 bin metrekarelik bitki üretim alanı oluşturduklarını kaydetti. Söz konusu alanda Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü’nün ağaç, çiçek ve çalı grubu bitkileri yetiştirerek, büyük tasarruf sağladığını ifade eden Başkan Akaydın, Antalya’yı güzelleştirme çalışmalarını daha az maliyetle gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

BİLİMSEL YÖNTEMLER KULLANILIYOR

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, teknik personel tarafından bilimsel yöntemlerle yetiştirilen bitkilerin tohumlamadan sonra mevsimlik sürelerine göre dikime hazır hale getirildiğini ve parklardaki yerini aldığını söyledi. Akaydın, “Bitki üretim serasında, tohumdan üretimin yanı sıra bazı ağaç türlerinden de çelikleme yöntemiyle fidan elde ediliyor. Üretim aşamasındaki fidanlar soğuk günlerde ısı perdeleriyle korunuyor. Serada, çalı grubu bitkilerin yanı sıra bölge iklimine uygun ağaçlar ile hercai menekşe, sarı nergis, papatya ve kasımpatı gibi çiçekler de yetiştiriliyor” diye konuştu.

10 MİLYONDAN FAZLA BİTKİ ÜRETİLDİ

Hurma’daki seralarda 20 çeşit yazlık, 20 çeşit kışlık çiçeğin yanı sıra 150’den fazla bitki çeşidinden de çelikleme yöntemiyle üretim gerçekleştiriliyor. Serada bugüne kadar tohumlama yöntemiyle 3 milyon adet yazlık ve kışlık çiçek üretimi, çelikleme yöntemiyle de 7 milyondan fazla bitki üretimi yapıldı. Antalya’nın cadde ve sokaklarının yanı sıra kamu kuruluşları, mezarlık ve cami avluları da çalı grubu ve uzun süre yaşayabilen bu bitkilerle süsleniyor.

GÜRSU’DA DA SERA KURULDU

Büyükşehir Belediyesi, Hurma’daki seradan sonra Gürsu’da da büyük bir sera kurdu. 6.5 dönümlük alanı kapsayan serada daha çok çelikleme yöntemi kullanılıyor. Kısa süre içinde bu serada da yaklaşık 50 bin üretim yapıldı. Bu serada aynı zamanda Hurma’da yetiştirilen bitkilerin bakımları da yapılıyor.


Paylaş: 

Diğer Haberler