ÇİÇEK FESTİVALİNDEN RENKLİ GÖRÜNTÜLER

ÇİÇEK FESTİVALİNDEN RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Antalya, iki gün süren festivalle renkli görüntülere sahne oldu. 10. EXPO 2016 Antalya Çiçek Festivalinde, şehrin değişik noktalarında etkinlikler düzenlendi. Festivalin ikinci ve son gününde, korteji ve kapanış töreni düzenlendi. Kortej için firmalar tarafından tasarlanmış, çiçeklerle süslü araçlar, ilk olarak jüri üyelerinin beğenisine sunuldu. Jüri üyeleri, çeşitli kategorilerde en iyi süslenmiş aracı belirlerdi.

EXPO 2016 Antalya Çiçek Festivali korteji, Işıklar Caddesinden başlayarak, Cumhuriyet Meydanına kadar devam etti. Korteje, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Selami Gülay, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. Bakan Çavuşoğlu ve protokol, güzergah boyunca vatandaşlara çiçek dağıtarak onları selamladı. Kortejin geçişi sırasında vatandaşlar ve turistlere yaklaşık 1 milyon çiçek dağıtıldı.

Protokol daha sonra Cumhuriyet Meydanında düzenlenen EXPO 2016 Antalyanın teması olan ‘Çiçek ve Çocuk konulu serginin açılışını yaptı. Cumhuriyet Meydanına kurulan EXPO 2016 Antalya çadırını ziyaret eden protokol, burada çocuklarla birlikte saksılara çiçek dikti. Bakan Çavuşoğlu ve protokol daha sonra çocuklarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kapanış töreninde ise, Japon kraliyet sanatçısı Kaoruko Sugimoto  ikebana (Japon çiçek süsleme sanatı) gösterisi yaptı. Törende konuşan AB Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, festivalin 10uncusunun oldukça renkli geçtiğini ve bu festivalin önümüzdeki yıllardan itibaren uluslararası alana yayılması gerektiğini söyledi.

Antalya Valisi Sebahattin Öztürk ise çiçekçiliğin, kent ekonomisinde önemli bir yeri bulunduğunu anlattı. Türkiyede refah düzeyi arttıkça vatandaşların kentleri, sokakları ve evleri güzelleştirmek için süs bitkilerine yöneldiğini vurgulayan Öztürk, turizm ve tarımla yakından ilgili bu sektörün gelişmesi için böyle festivallerin önemli olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından, festivalin düzenlenmesine katkı sağlayan firmalara plaket takdim edildi. Jüri tarafından belirlenen en güzel araç süsleyen firmalara kupa ve para ödülü verildi. Ödül almaya hak kazanan üç firma yöneticisi de para ödüllerini Somada hayatını kaybeden şehitlerin yakınlarına bağışladıklarını açıkladı. 


Paylaş: 

Diğer Haberler