ÇİÇEK FESTİVALİ BAŞLIYOR

ÇİÇEK FESTİVALİ BAŞLIYOR

ANTALYAda çiçek üreticilerinin hasat bayramı olan Çiçek Festivali 12nci kez düzenleniyor. Bu yıl sektör ihracatta yüzde 30 kayba uğramasına rağmen, Antalya sokaklarında halka 2 milyon dal çiçek dağıtılacak.

 Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) öncülüğünde 12nci Antalya Çiçek Festivali, 20-21 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek. Festivale, EXPO 2016 Antalya Ajansı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Süs Bitkileri Tanıtım Grubu, Akdeniz Üniversitesi, Interflora Çiçekleri Derneği, Süs Bitkileri İhracatçıları Derneği, Akdeniz Süs Bitkileri Üreticileri Derneği, Peyzaj Mimarları Odası, Antalya Çiçekçiler Odası, Antalya Gazeteciler Cemiyeti destek veriyor.

 12nci Antalya Çiçek Festivalinin tanıtım toplantısı, ATBde düzenleyici ve destekleyen kurumların temsilcilerinin katılımıyla yapıldı. 85 milyon dolarlık ihracat hacmi, 300 bin kişinin istihdam edildiği çiçek sektörünün hasat bayramı niteliğindeki Antalya Çiçek Festivalinde bu yıl 2 milyon dal çiçek kullanılarak Antalya sokakları ve Antalyalılar çiçekle buluşturulacak. Tasarım yarışmalarıyla renklenecek festivalde, çocuklar doyasıya eğlenecek. Tahta bacak ve palyaçolarla renklenecek festivalde korteje Büyükşehir Belediyesinin bandosu eşlik edecek. Çiçeklerle süslenmiş araçlarla rengarenk olacak Antalya sokakları, çiçek kostümlü çocuklarla şenlenecek. Festivalde çocuklar için çok sayıda etkinlik yer alıyor.

 Festivalin tanıtım toplantısında ATB Başkanı Ali Çandır, 20- 21 Mayıs tarihlerindeki kortej ve Cumhuriyet Meydanındaki etkinliklere tüm Antalyalıları davet etti. Gece gündüz her türlü zorluğa rağmen üreten insanların hasat sonu niteliğindeki bu etkinliğinin 12nci kez düzenlendiğini belirten Çandır, "Hem Antalyanın genel yapısı hem de doğası anlamında Antalyaya çok yakıştı. Artık kalıcı bir festival halini aldı. Amacımız uluslararası boyuta taşıyabilmek ve bunun için çalışıyoruz" dedi.

 

 2 MİLYON DAL ÇİÇEK

 Sektörün büyük krizde olduğunu belirten Osman Bağdatlıoğlu, Antalya halkını biraz olsun güldürebilmek, uluslararası arenada da Türk çiçek sektörünü tanıtmak için bu festivalin bir fırsat olduğunu söyledi. Üretici ve ihracatçılar olarak Antalya toprağından aldıklarını Antalyaya geri verdiklerini belirten Bağdatlıoğlu, "Bu festivalde 2 milyon dal çiçek kullanılarak kesme çiçek sektöründe yüzde 30 düşüş yaşarken bile bu işi devam ettirdikleri için sektörümüze teşekkür ediyorum. Bu çiçek festivali bütün Antalyanın" dedi.

 

 EXPOYU ŞEHRE TAŞIYACAK ETKİNLİK

 Antalyaya kazandırılan en iyi festivallerden biri ve sürdürülebilir olmasının da önemine değinen ATSO Başkanı Davut Çetin, Expo 2016 Antalyanın eksiklerine ilişkin de eleştirilerde bulundu. Expo için çalışmaları başlatan ve Antalyaya gelmesini sağlayan ilk üç kurumun burada olduğunu dile getiren Davut Çetin, "Bu yıl Expo çok önemliydi ve açılışını yaptık. Exponun yapıldığı illerde ilin geleneklerini, görgülerini değiştiren bir özelliği var. Maalesef biz Antalyada onu yakalayamadık. Hep çevreyi, çiçeği konuşmamızı sağlar mı diyordum ama maalesef oralarda eksik kaldık. Ama yine açılması, zamanında bitmesi çok önemliydi. Exponun bir özelliğinin de şehirle bütünleşmesi. Biraz da orada eksik kaldık. Bu çiçek festivali belki Exponun şehirle bütünleşmesini bu sene için sağlayacak. Exponun yapıldığı şehirlerde hep şehirle bütünleşiyor ve etkinlikler yapılıyor. Birazcık etkinliklerde de eksik kaldık. Bu festival bu anlamda Expoya büyük katkı koyacaktır" diye konuştu.

 

 ŞEHİR ÇİÇEK KOKSUN İSTEMİŞTİK

 Expo dolayısıyla Antalyayı çiçeklerle süslememiz lazım şeklinde daha önce bir teklif yaptıklarını ifade eden Çetin, "Bununla ilgili de bütün belediyelerden büfe yerleri verilmesini istemiştik. Verselerdi çiçekçilere büfeleri, oradaki kira gelirleri de çocuk esirgeme kurumuna verilebilir ve şehir çiçek koksun diyorduk. Şehrimiz belli aylarda turunç çiçeği kokuyor ama ondan sonra yok. Şehrin içine yaysaydık, belki büyük katkısı olacaktı, hala gecikmiş değiliz önümüzde 5 ay var ve çalışılabilir. Keşke etkinlikler şehrin içine yayılabilseydi, çok güzel bir Expo dönemi geçecekti. Exponun iç turizme faydası olsun istiyoruz hep, etkinlikler duyurulsaydı iç turizme de faydası olurdu. Gelen sanatçılar var ama az kişi izliyor veya son gün duyuruluyor. Etkinlik takvimi basın aracılığıyla duyurulsa Expoya katkısı olur" dedi.

 

 ULUSLARARASI BASINA DAVET

 Festivale turistlerin katılımının sağlanması için turizm sektörü örgütlerine yazılı bildirimde bulunduklarını belirten Kültür ve Turizm İl Müdürü İbrahim Acar, Expo 2016 Antalyaya katılan ülkelerin gazetecilerinin Expo alanına Kültür ve Turizm Bakanlığı aracılığıyla yapılan davetlerinin de Çiçek Festivalinin tarihine denk getirildiğini söyledi. Birçok ülkeden gazetecinin de böylelikle Çiçek Festivaline katılımının beklendiğini kaydeden Acar, "Uluslararası bir hüviyete büründürülmesinin de bir adımını atmış olacağız" dedi.

 

 FESTİVAL ETKİNLİKLERİ

 Özellikle dezavantajlı bölge ilkokullarından 1000 öğrencinin de resmi katılım sağlayacağı ve tüm okullara yine Milli Eğitim Müdürlüğünce davette bulunulan Çiçek Festivali 20 Mayısta Cumhuriyet Meydanının çiçeklendirilmesi ve peyzaj sergisi ile başlayacak. 21 Mayısta ise Cumhuriyet Meydanında atölye çalışmaları, sahne gösterileri gün boyu sürecek. Cender Oteli önünde 16.30da çiçekten arabaların yarışı olacak. 18.00de ise Cender Oteli önünden tramvay yolu boyunca Cumhuriyet Meydanına kadar çiçekten arabalarla birlikte kortej düzenlenecek. Kortej sırasında da halka binlerce çiçek dağıtılacak. Cumhuriyet Meydanında ödül töreniyle birlikte festival sona erecek.


Paylaş: 

Diğer Haberler