ÇALIŞTAYA SEKTÖRDEN YOĞUN KATILIM BEKLENİYOR

İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından düzenlenen çalıştaya sektörden yoğun katılım bekleniyor.

ÇALIŞTAYA SEKTÖRDEN YOĞUN KATILIM BEKLENİYOR

İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü tarafından  “Kamusal Yeşil Alanlarda Evrensel Peyzaj Tasarımı” konulu çalıştay  12 Aralık Perşembe günü yapılacaktır. Çalıştaya protokolden yoğun katılım ve ilgi gösteriliyor. Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan HANÇERLİ, İBB Ağaç ve Peyzaj A.Ş Genel Müdürü Ali SUKAS, İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgay AKBULUT, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İstanbul Şube Başkanı Murat ERMEYDAN, TMMOB Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yüksel YÜKSEL, T.C. İstanbul Şişli Meslek Yüksek Okulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Sedat BEKİROĞLU, Beşiktaş Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Azem DURSUN'un çalıştaya katılması bekleniyor.

Peyzaj mimarlığı çalışmalarının temelinde yer alan evrensel tasarım kavramı, her çeşit insana, yaş grubuna, fiziksel özelliğe yönelik çalışmalar gerçekleştirmeyi hedefleyen kapsayıcı bir yaklaşımdır.


Bu bağlamda sosyal eşitlik ilkesiyle tasarlanan kamusal alanlar ya da kamusal yeşil alanlar ile evrensel tasarım kavramı birbiriyle örtüşen ve bir arada işleyen sistemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çalıştay kapsamında evrensel tasarım kavramının kamusal alan ölçeğinde ele alınarak, peyzaj mimarlığı mesleği kapsamında değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Çalıştay; üniversite, belediye, kamu ve özel sektör temsilcileri gibi paydaşların katılımıyla, kapsamlı bir katılımcı topluluğuyla gerçekleştirilecektir.

Kamusal yeşil alanlarda gerçekleştirilen planlama, tasarım ve uygulama çalışmalarının evrensel tasarım özellikleri açısından değerlendirilmesi, ortaya çıkan sorunlara çözüm önerileri getirilmesi ve gelecek çalışmalar için bir yol haritası sunulması gerçekleştirilecek çalıştayın ana hedefleri olarak belirlenmiştir.

 


Paylaş: 

Diğer Haberler